Drewniane podłogi to ponadczasowe i bardzo estetyczne rozwiązanie. Nie możemy jednak zapominać, że wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. Drewno to surowiec naturalny – nawet jeśli zostało ono obrobione i wykończone, z czasem po prostu się zużywa. Poniżej prezentujemy kilka prostych trików, które pozwolą ci zachować twoje podłogi w idealnym stanie.
1. Używaj dedykowanych preparatów
Jeśli posiadasz drewniane podłogi, zrezygnuj ze stosowania myjących środków uniwersalnych. Często jest im naprawdę daleko do uniwersalności – preparaty „do wszystkiego” nierzadko wykazują tendencję do uszkadzania struktury środka, jakim uszlachetniono drewno. Mocne detergenty, zwłaszcza te o silnym odczynie kwaśnym lub zasadowym, absolutnie nie wchodzą w rachubę. Największą ostrożność powinieneś zachować, jeśli twoje podłogi są pokryte olejem. Należy wtedy używać preparatów, które wytworzą na ich powierzchni zabezpieczającą warstwę ochronną.
2. Sprzątaj przynajmniej dwa razy w tygodniu
Regularna pielęgnacja znacznie przedłuży trwałość twojej podłogi. Lite drewno należy czyścić minimum dwa razy na tydzień. W tym celu wystarczy posłużyć się miękką zmiotką albo odkurzaczem ze specjalną szczotką, a oczyszczoną z kurzu powierzchnię przemyć mopem. Dużo lepiej od mopów sznurowanych sprawdzą się te z mikrofibry – nie zostawiają one na mytej powierzchni nadmiaru wody.
3. Raz na kwartał przeprowadź gruntowne odświeżanie
Nie mniej istotna jest pielęgnacja okresowa. Mniej więcej raz na kwartał sięgnij po preparat dedykowany do odświeżania litych drewnianych podłóg. Oczywiście należy je stosować na umytą wcześniej powierzchnię. Chyba, że jest to parkiet intensywnie użytkowany np. stanowi podłogę restauracji. Wówczas taką pielęgnację należy przeprowadzać raz w miesiącu.
4. Dbaj o nawilżenie powietrza
Przy temperaturze 20 stopni lite drewno wymaga wilgotności rzędu 40-60%. W sytuacji, gdy wilgotność spada – zwłaszcza zimą, kiedy grzejemy pomieszczenia – pamiętaj o częstym wietrzeniu pokoju i korzystaniu z nawilżaczy powietrza. Poprawi to nie tylko komfort domowników, ale i stan podłogi, ponieważ drewno dąży do higroskopijnej równowagi z powietrzem.
5. Chroń podłogę przed zarysowaniami
Pomogą ci w tym między innymi specjalne podkładki ochronne. Podklej filcem wszystkie meble i przedmioty, które stoją na podłodze. Szczególnie groźne dla drewna są fotele obrotowe – zadbaj o to, żeby posiadały one kółka dostosowane do takich powierzchni. Do działań profilaktycznych, które mają zapobiec zarysowaniom, zaliczamy także regularne obcinanie zwierzęcych pazurów oraz ułożenie przy drzwiach wycieraczki. Piasek i woda przenoszone na obuwiu działają na drewniane podłogi niczym papier ścierny.