Deski tarasowa wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Jakie najlepiej wybierać, dlaczego i na jak długo będą nam wystarczały? Od wyboru odpowiedniego rodzaju drewna będzie zależała trwałość naszego tarasu oraz jego nieskazitelny wygląd. Do wyboru mamy deski z rodzimego drewna lub z drewna egzotycznego.
Drewno egzotyczne
Gatunki egzotyczne posiadają wiele twardych odmian drewna, które znakomicie sprawdzają się na taras zewnętrzny. Są to przede wszystkim: ipe, massaranduba, tatajuba, merbau, cumaru, bangkirai. Deski na taras z drewna egzotycznego wyróżniają się niezwykłą odpornością na szkodliwe czynniki zewnętrzne oraz na biologiczną destrukcję. Jest to bowiem drewno, które posiada w sobie dużą liczbę garbników, będących naturalnymi substancjami impregnującymi. Dodatkowo, posiadają sporą ilość substancji oleistych, dzięki czemu nie poddają się z łatwością atakom pleśni czy grzybów. Nie da się ukryć, że pod względem trwałości są to najbardziej opłacalne rodzaje drewna. Przebijają naszą rodzimą sosnę kilkakrotnie. Egzotyczne deski nie tracą swych mechanicznych właściwości nawet przez kilkadziesiąt lat! Specjaliści polecają przede wszystkim gatunki egzotyczne, ponieważ często się okazuje, że krajowe trzeba wymienić po niedługim czasie.
Drewno krajowe
Wśród naszych rodzimych gatunków najczęściej wybierane są: sosna, świerk, modrzew europejski, dąb lub jesion. Do tarasów szczególnie poleca się gatunki liściaste. Choć inwestycja w drewno krajowe na taras wychodzi znacznie taniej niż zakup drewna egzotycznego, to eksperci zazwyczaj je odradzają z powodu konieczności częstego wykonywania prac konserwacyjnych. Zachęca się raczej do wyboru termodrewna, które dzięki zabiegowi obróbki termicznej jest bardziej trwałe i stabilne niż drewno naturalne. Termodrewno zachowuje żywotność ok. 25 lat lub więcej, bez zabiegów impregnacji i zabezpieczenia. Drewno krajowe, które nie zostało poddane obróbce termicznej, zwykle wytrzymuje około 5-6 lat, po czym może się okazać, że nadaje się już do wymiany. Wśród rodzimych gatunków najlepiej sprawdza się dąb, który cenowo wychodzi znacznie drożej niż popularne świerki lub sosny.