Ogrzewanie podłogowe na drewnianej podłodze jest sprawą niekoniecznie oczywistą. Jest tak dlatego, że wielu ludzi nie ma pewności co do bezpieczeństwa tego rozwiązania. A więc czy można zdecydować się na ogrzewanie podłogowe, jeżeli podłoga w Twoim domu jest zrobiona z drewna?
Jeśli tak to jak dobrać odpowiednie deski na ogrzewanie podłogowe? Oraz jakie czynniki powinno się brać pod uwagę przy podejmowaniu takiej decyzji? Jeżeli nie jesteś pewny/a odwiedź salon podłóg w Poznaniu, gdzie eksperci pomogą Ci zrozumieć mechanizmy związane z podłogami i podjąć najlepszą decyzję.
Unikanie podstawowych błędów
Podstawową wątpliwością związaną z połączeniem drewna i ogrzewania podłogowego jest logiczny lęk przed wysuszeniem się desek podłogowych. W zależności od dokonanych wyborów może to się okazać prawdziwym problemem, z którym przyjdzie nam się zmierzyć.
Jeśli jednak weźmie się pod uwagę wszystkie najważniejsze czynniki wpływające na wysuszanie drewnianych podłóg i nie popełni się podstawowych błędów, popełnianych przez tak wielu ludzi, można tego łatwo uniknąć. Trzeba jedynie podejść do całej sprawy na poważnie, wtedy drewniana podłoga na ogrzewanie podłogowe będzie świetnym i eleganckim rozwiązaniem.
Warunki, które musisz spełnić, w celu osiągnięcia sukcesu to:
- wybór odpowiedniego rodzaju drewna,
- dobór odpowiedniej grubości i wielkości elementów podłogowych,
- odpowiedni współczynnik przenikania ciepła drewna,
- utrzymywanie odpowiedniej wilgotności pomieszczenia.
Zadbanie o prawidłowy dobór elementów
Drewno, które wybierasz do zbudowania swojej podłogi, musi mieć specjalne właściwości. Nie każdy rodzaj się sprawdzi. Konieczne jest wiedzieć, które rzeczywiście będą dobrze wykonywać swoje zadanie.
Deska do ogrzewania podłogowego powinna być wykonana z dębu, akacji lub egzotycznych gatunków drewna takich jak teak, merbau, doussie czy iroko. Te gatunki są idealne, bo są twardsze. Nie zaleca się użycia drewna drzew między innymi takich jak klon, brzoza, buk, grab czy jasny jesion. Są one po prostu zbyt miękkie i się nie nadają do tych celów.
Elementy, z których składa się podłoga, muszą również zostać dobrane w taki sposób, żeby całość do siebie pasowała. Nie mogą być one zbyt duże ani zbyt grube, bo nie będą one wtedy dobrze współgrały z innymi częściami systemu podłogowego. Zbyt grube elementy stawiają opór cieplny, a zbyt duże elementy zostawiają duże szczeliny. Obie te rzeczy są zdecydowanie niedobre dla drewnianej podłogi.
Upewnienie się, że podłoga jest odpowiednio przygotowana
W celu jak najlepszego przygotowania i funkcjonalności ogrzewania drewnianej podłogi trzeba zająć się kilkoma bardziej technicznymi sprawami. Chodzi między innymi o współczynnik przenikania ciepła drewna. Dla przeciętnego człowieka nie znaczy to zbyt wiele, jednak w rzeczywistości wcale nie jest aż tak skomplikowane.
Polega to na zadbaniu o jak najmniejszą stratę ciepła. Pomaga on również określić temperaturę podłogi. W zależności od jego wysokości da się stwierdzić opłacalność budowania ogrzewania podłogowego, jeżeli miałby on być zbyt niski, to nie warto.
Ważne jest też wzięcie pod uwagę wilgotności pomieszczenia, ponieważ ma ona bezpośredni wpływ na jakość i stan podłogi i ogrzewania. Powinna ona utrzymywać się mniej więcej na poziomie 45-65% przy temperaturze 18-22 stopni Celsjusza.
Ostatnie wskazówki
Ogrzewanie podłogowe przy drewnianej podłodze jest tematem, który może wydawać się dosyć skomplikowany. Na szczęście, przy odpowiednim przygotowaniu, jest to wykonalne. Najważniejszym krokiem podczas całego procesu jest zrozumienie, co musi zostać zrobione i dlaczego. Tylko dzięki temu nie popełnimy żadnego błędu i będziemy mogli cieszyć się w pełni funkcjonalną i pięknie prezentującą się drewnianą podłogą ogrzewaną.