Jak zmienić barwę podłóg, które po latach straciły swój blask? Mitem jest, że trzeba je wówczas wymieniać. Renowacja parkietu to doskonała okazja, by w tym czasie dokonać zmiany koloru podłogi.
Od czego zacząć?
Na początku powinniśmy zdecydować się na renowację parkietu. W tym celu najlepiej skorzystać z usług profesjonalistów. Renowacja to w pierwszej kolejności szlifowanie podłogi. Pozbywamy się wówczas starej warstwy wykończeniowej, a także wszelkich uszkodzeń i brudów. Ważne jest, aby drewno zostało dokładnie wyrównane i wygładzone. Ten efekt uzyskuje się dzięki zastosowaniu szlifierki taśmowej. Po odpowiednim przygotowaniu drewna, powinniśmy zacząć je polerować. W tym celu korzysta się zazwyczaj z polerek talerzowych. Na samym końcu zabieramy się za ponowne olejowanie bądź lakierowanie podłogi. W tym momencie jest też okazja do zmiany koloru. Należy jednak pamiętać, by wcześniej usunąć całą wierzchnią warstwę desek. W innym wypadku zmiana koloru może się nie udać. Deski powinniśmy także dokładnie oczyścić.
Jak zmienić kolor podłogi?
Jedną z opcji zmiany barwy naszej podłogi jest bejcowanie. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka i z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Szczególnie sprawdzają się produkty o przedłużonym czasie wysychania, co daje możliwość osiągnięcia wymarzonego efektu bez smug i niedoskonałości. Jednak wbrew pozorom, bejcowanie nie należy do najłatwiejszych zadań. Wymaga nie lada precyzji i dokładności.
Istnieje także system olejowo-lakierowy. Wówczas olej nakładany jest za pomocą szpachli, a już po jego wykrystalizowaniu nakładany zostaje dwukomponentowy lakier.
Można także zdecydować się na wykorzystanie olejowosku. Ta metoda pozwala na wybielenie lub przyciemnienie naszej podłogi, a także daje możliwość nadania ciepłego odcienia. Pamiętajmy, by sięgać po profesjonalne produkty przeznaczone do tej metody.
Możemy też przerobić naszą podłogę w taki sposób, by wyglądała na starą, czyli oddawała styl vintage. W tym celu należy skorzystać z zabiegu szczotkowania.