Walczak – podłogi z litego drewna

Drewno we wnętrzu ma w sobie coś wyjątkowego, niekiedy szlachetnego czy wręcz magicznego. Naturalny akcent drewna nadaje bowiem ton całej przestrzeni, sprawia że jest ona spokojniejsza, bardziej elegancka, pełna charakteru i harmonii. Poza wymiarem estetycznym dębowe czy jesionowe parkiety zapewniają także lepsze tłumienie dźwięków, ciepło oraz większą trwałość niż podłogi z innego materiału.

deski lite Walczak

deski dębowe

Walczak – Bezbarwny – szczotkowana

Walczak – Bezbarwny – szczotkowana

Walczak – Biały transparentny – gładka

Walczak – Biały transparentny – szczotkowana

Walczak – Biały – gładka

Walczak – Biały – szczotkowana

Walczak – Srebrzystoszary – gładka

Walczak – Srebrzystoszary – szczotkowana

Walczak – Lawenda – gładka

Walczak – Lawenda – szczotkowana

Walczak – Écru – gładka

Walczak – Écru – szczotkowana

Walczak – Piaskowy – gładka

Walczak – Piaskowy – szczotkowana

Walczak – Kasztan – gładka

Walczak – Kasztan – szczotkowana

Walczak – Wiśnia – gładka

Walczak – Wiśnia – szczotkowana

Walczak –  Mahoń – gładka

Walczak – Mahoń – szczotkowana

Walczak – Zamkowy – gładka

Walczak – Zamkowy – szczotkowana

Walczak – Antyczny – gładka

Walczak – Antyczny – szczotkowana

Walczak – Koniak – gładka

Walczak – Koniak – szczotkowana

Walczak – Palisander – gładka

Walczak – Palisander – szczotkowana

Walczak – Tabak – gładka

Walczak – Tabak – szczotkowana

Walczak – Orzech – gładka

Walczak – Orzech – szczotkowana

Walczak – Heban – gładka

Walczak – Heban – szczotkowana

Walczak – Extra biały – gładka

Walczak – Extra biały – szczotkowana

Walczak – Extra czarny – gładka

Walczak – Extra czarny – szczotkowana

Walczak – Szary bazaltowy – gładka

Walczak – Szary bazaltowy – szczotkowana

Walczak – Szary stalowy – gładka

Walczak – Szary stalowy – szczotkowana

Walczak – Grafit – gładka

Walczak – Grafit – szczotkowana

Walczak – Dolomit – szczotkowana

Walczak – Hematyt – szczotkowana

Walczak – Onyks – szczotkowana

deski jesionowe

Walczak – Dolomit – szczotkowana

Walczak – Hematyt – szczotkowana

deski lite na ogrzewanie podłogowe

deski lite na ogrzewanie podłogowe

Wśród trudnych i wymagających dużego doświadczenia zadań należy wymienić montaż podłogi drewnianej na ogrzewanie podłogowe. Wynika to faktu, że drewno będące naturalnym materiałem jest podatne na zmienne warunki otoczenia m.in. temperaturę oraz wilgoć. Dodatkowo zastosowanie ogrzewania podłogowego przyczynia się do jeszcze większych wahań ww. czynników. Zatem tego rodzaju ogrzewanie (jego projekt) musi uwzględniać pracę podłogi drewnianej oraz gwarantować to, że oddawanie ciepła na jej całej powierzchni będzie odbywać się równomiernie oraz niegwałtownie. Z kolei deski podłogowe wykorzystywane podczas montażu muszą spełniać następujące warunki:

  • wykazywać niski opór cieplny, jaki wpływa na stopień wydajności instalacji,
  • wysokiej stabilności wymiarowej, która zmniejsza ryzyko powstania trwałych odkształceń.

Decydując się na naturalną podłogę drewnianą, często wahamy się między deską warstwową oraz litą. Podłogi wykonane z pierwszych z wymienionych desek wyróżniają się pojedynczą warstwą tzw. szlachetnego drewna. Tym samym ich renowacja jest ograniczona, a w pewnych przypadkach niemożliwa do przeprowadzenia. Z kolei deski lite powstają z jednego gatunku drewna, czyli są rozwiązaniem, jakie przetrwa wiele dekad. Podłogi wykonane z desek litych mogą być poddawane wielokrotnemu cyklinowaniu, aby po pracach renowacyjnych znów prezentować swój pierwotny blask. Jaki jednak typ deski sprawdzi się lepiej w przypadku ogrzewania podłogowego?

stabilność desek

Specjaliści znający się na deskach warstwowych często uważają, że deski lite na ogrzewaniu podłogowym po pewnym czasie ulegną zniekształceniu. Ich opinia jest głównie oparta na doświadczeniach związanych z producentami oferującymi deski niskiej jakości. Badania naukowe przemawiają jednak na korzyść desek litych z wyższej półki – np. deska lita prezentowana przez firmę WALCZAK.

(…) specyficzne właściwości deski podłogowej dębowej [firmy WALCZAK] nadają jej atrybut materiału podłogowego o podwyższonej stabilności wymiarowejdr inż. Jerzy Majka, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Dzięki temu zapewniona zostaje stabilność podłogi. Jest ona odporna na zwiększone wahania temperatury i wilgotności związane z ogrzewaniem podłogowym. Deski lite firmy WALCZAK wykazują takie parametry za sprawą swej konstrukcji, jaka cechuje się podłużnymi i poprzecznymi nacięciami od spodu. Nacięcia te wpływają na zwiększenie elastyczności podłogi, a także pozwalają na jej bardzo precyzyjny montaż i zapewniają stabilność konstrukcji podczas całego użytkowania. Innowacyjny aspekt tego rozwiązania został potwierdzony świadectwem ochronnym, jakie zostało nadane przez Urząd Patentowy RP. Należy również dodać, że nacięcia na deskach stanowią ważny element podczas produkcji i w połączeniu z technikami obróbki oraz suszenia drewna opracowanymi przez firmę WALCZAK wyeliminowały nawet połowę sił, które wpływały na pracę deski w przypadku występowania zmian w otoczeniu.

przewodność cieplna

Przewodność cieplna to drugi aspekt wykorzystania desek na ogrzewanie podłogowe. Od gęstości drewna zależy to, jaką wartość osiągnie współczynnik przewodzenia ciepła. Wśród gatunków drzew wyróżniających się dużą gęstością oraz wysokim wskaźnikiem przewodzenia ciepła można wymienić m.in. dąb oraz jesion. To z nich często wykonywane są deski lite. Z kolei w przypadku desek warstwowych, pod wierzchnią warstwą zazwyczaj stosuje się drewno o niskiej gęstości, m.in. brzozę oraz kilka gatunków drzew iglastych, czyli wykazujących mniejszy wskaźnik przewodności cieplnej. Badania naukowe potwierdzają negatywny wpływ desek warstwowych i pokazują, że:

  • deska podłogowa dębowa lita o grubości 16 mm firmy WALCZAK cechuje się takim samym oporem cieplnym jak dwuwarstwowa deska, jakiej grubość wynosi 14 mm,
  • trójwarstwowa deska o grubości 14 mm wykazuje o ponad 1/3 większy opór cieplny w porównaniu z dwoma ww. materiałami, pomimo że badanie wykonano bez pianki, jaka jest najczęściej montowana na tego typu deskach (pianka pogorszyłaby wynik).

fakty kontra mity

Czy w przypadku ww. argumentów deska lita sprawdzi się na ogrzewanie podłogowe? Opinie wielu parkieciarzy oraz badania naukowe są na TAK. Pamiętajmy jednak, aby przy zakupie desek podłogowych zwracać bardziej uwagę na renomę producenta niż to, czy deski są warstwowe lub lite.

Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że podłogi lite, odpowiednio przygotowane, tak jak deski firmy WALCZAK, sprawdzają się lepiej na ogrzewaniu podłogowym niż podłogi 3-warstwowe.Wioleta Gańcza, właściciel salonu podłóg drewnianych, parkieciarz
(…) wielokrotnie na podłożu z ogrzewaniem podłogowym montowaliśmy deski, parkiet lub mozaikę WALCZAK i materiał ten doskonale się sprawdziłAgnieszka Adamczak, mistrz parkieciarstwa, rzeczoznawca

Opieramy swą pracę na solidności, tradycyjnym rzemiośle oraz różnorodności. Z tych względów proponujemy:

  • deski lite,
  • deski warstwowe pochodzące z krajowego drewna,
  • urzekające bogatą kolorystyką oraz głębią barw drewno egzotyczne,
  • mozaiki oraz jodełki.

Wyżej wymienione mozaiki i jodełki doskonale prezentują się w wielkometrażowych przestrzeniach, luksusowych wnętrzach, szczególnie kiedy łączą się z odpowiednio dobranymi meblami i innymi elementami wyposażenia. Ponadczasowe są jodełki francuskie, jakie cieszyły się ogromną popularnością już w XVI wieku m.in. na dworze Franciszka I Walezjusza. W tej technice deski są układane w charakterystyczny, skośny sposób. Z powodzeniem mogą one pełnić ozdobę wnętrz utrzymanych w klasycznym i okazałym stylu, jak i zaaranżowanych minimalistycznie oraz nowocześnie.
W przypadku przestronnych przestrzeni, jakie wymagają niestandardowych rozwiązań, warto polecić ChapelParket. Jest to seria podłóg wyróżniająca się stonowaną kolorystyką oraz poddawana postarzaniu opartym na autorskiej metodzie heblowania deski. Dzięki temu projektanci uzyskują oryginalne i wyjątkowo nowoczesne wzornictwo nawiązujące do historii.
Wybór idealnego parkietu to nie tylko wyzwanie dla właścicieli domów, mieszkań, restauracji czy też hoteli. To także ważna decyzja dla przemysłowców czy też przedstawicieli instytucji publicznych. Właśnie z myślą o tych grupach wykonywane są podłogi sportowe, jakie wyróżniają się większą wytrzymałością oraz uniwersalne przemysłowe mozaiki.