Drewno we wnętrzu ma w sobie coś wyjątkowego, niekiedy szlachetnego czy wręcz magicznego. Naturalny akcent drewna nadaje bowiem ton całej przestrzeni, sprawia że jest ona spokojniejsza, bardziej elegancka, pełna charakteru i harmonii. Poza wymiarem estetycznym dębowe czy jesionowe parkiety zapewniają także lepsze tłumienie dźwięków, ciepło oraz większą trwałość niż podłogi z innego materiału.

deski lite Walczak

deski dębowe

Bezbarwny – szczotkowana

Bezbarwny – szczotkowana

Biały transparentny – gładka

Biały transparentny – szczotkowana

Biały – gładka

Biały – szczotkowana

Srebrzystoszary – gładka

Srebrzystoszary – szczotkowana

Lawenda – gładka

Lawenda – szczotkowana

Écru – gładka

Écru – szczotkowana

Piaskowy – gładka

Piaskowy – szczotkowana

Kasztan – gładka

Kasztan – szczotkowana

Wiśnia – gładka

Wiśnia – szczotkowana

Mahoń – gładka

Mahoń – szczotkowana

Zamkowy – gładka

Zamkowy – szczotkowana

Antyczny – gładka

Antyczny – szczotkowana

Koniak – gładka

Koniak – szczotkowana

Palisander – gładka

Palisander – szczotkowana

Tabak – gładka

Tabak – szczotkowana

Orzech – gładka

Orzech – szczotkowana

Heban – gładka

Heban – szczotkowana

Extra biały – gładka

Extra biały – szczotkowana

Extra czarny – gładka

Extra czarny – szczotkowana

Szary bazaltowy – gładka

Szary bazaltowy – szczotkowana

Szary stalowy – gładka

Szary stalowy – szczotkowana

Grafit – gładka

Grafit – szczotkowana

Dolomit – szczotkowana

Hematyt – szczotkowana

Onyks – szczotkowana

deski jesionowe

Dolomit – szczotkowana

Hematyt – szczotkowana

deski lite na ogrzewanie podłogowe

deski lite na ogrzewanie podłogowe

Montaż podłogi drewnianej na ogrzewanie podłogowe nie jest zadaniem łatwym i wymaga sporego doświadczenia zarówno od instalatora ogrzewania, jak i od parkieciarza. Drewno, jako materiał naturalny, reaguje na zmieniające się warunki otoczenia jak wilgoć i temperatura, natomiast ogrzewanie podłogowe znacznie zwiększa wahania tych czynników. Dlatego też ogrzewanie tego typu musi być zaprojektowane z myślą o pracy podłogi drewnianej i zapewniać bardzo równomierne oraz niegwałtowne oddawanie ciepła na całej powierzchni posadzki. Natomiast od desek podłogowych wymaga się dwóch cech:

  • niskiego oporu cieplnego, mającego wpływ na wydajność całej instalacji,
  • wysokiej stabilności wymiarowej, która zmniejsza ryzyko powstania trwałych odkształceń.

Podczas wyboru naturalnej podłogi drewnianej stajemy przed pytaniem czy wybrać deskę warstwową czy litą. Podłogi warstwowe posiadają tylko jedną cienką warstwę tzw. drewna szlachetnego, co znacznie ogranicza lub wręcz uniemożliwia ich renowację. Natomiast deski lite to w całości materiał z jednego gatunku, dzięki czemu stanowią rozwiązanie na wiele dziesięcioleci. Można je wielokrotnie cyklinować, a po każdej renowacji powierzchnia odzyskuje swój pierwotny blask. Który jednak typ deski bardziej nadaje się na ogrzewanie podłogowe?

stabilność desek

Eksperci związani z branżą desek warstwowych często wyrażają opinię, że deski lite na ogrzewaniu podłogowym prędzej czy później się zniekształcą. Opinia ta jednak wynika z doświadczeń z deskami bardzo wątpliwych producentów. Badania naukowe pokazują co innego w przypadku produktów z wyższej półki – takich jak deska lita firmy WALCZAK.

(…) specyficzne właściwości deski podłogowej dębowej [firmy WALCZAK] nadają jej atrybut materiału podłogowego o podwyższonej stabilności wymiarowejdr inż. Jerzy Majka, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Zapewnia to stabilność podłogi nawet w przypadku zwiększonych wahań wilgotności i temperatury powietrza powodowanych przez ogrzewanie podłogowe. Deski lite firmy WALCZAK osiągają to dzięki swojej konstrukcji z nacięciami poprzecznymi i podłużnymi od spodu, które poprzez zwiększenie elastyczności umożliwiają precyzyjny montaż oraz gwarantują stabilność podłogi w trakcie użytkowania. Innowacyjność tego rozwiązania potwierdza świadectwo ochronne nadane przez Urząd Patentowy RP. Nacięcia na deskach są też ważnym elementem samego procesu produkcyjnego i w połączeniu z autorskimi technikami suszenia i obróbki drewna firmy WALCZAK pozwoliły wyeliminować połowę sił, które są odpowiedzialne za pracę deski w trakcie zmian warunków otoczenia.

przewodność cieplna

Drugim aspektem stosowania desek na ogrzewanie podłogowe jest ich przewodność cieplna. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła dla drewna zależy przede wszystkim od jego gęstości. Deski lite to w całości materiał z jednego gatunku drewna, którym jest zazwyczaj dąb lub jesion, czyli gatunku o wysokiej gęstości i przewodności ciepła. W przypadku desek warstwowych pod cienką warstwą wierzchnią stosowane jest zazwyczaj drewno o niskiej gęstości (brzoza lub gatunki iglaste), czyli także o mniejszej przewodności cieplnej. Negatywny wpływ tych aspektów konstrukcji desek warstwowych potwierdzają ostatnie badania naukowe, które wykazały że:

deska podłogowa dębowa lita firmy WALCZAK o grubości 16 mm ma taki sam opór cieplny jak deska dwuwarstwowa o grubości 14 mm,
deska trójwarstwowa o grubości 14 mm ma o 32% większy opór cieplny niż dwa powyższe materiały, mimo że badanie zostało wykonane bez pianki, na którą najczęściej montuje się tego typu deski; pianka jeszcze bardziej pogorszyłaby wynik.

fakty kontra mity

Czy zatem deska lita nadaje się na ogrzewanie połogowe? Badania naukowe oraz opinie wielu parkieciarzy udowadniają że TAK. Przy wyborze desek na ogrzewanie podłogowe powinniśmy bardziej kierować się renomą producenta aniżeli tym, czy deska jest warstwowa czy lita.

Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że podłogi lite, odpowiednio przygotowane, tak jak deski firmy WALCZAK, sprawdzają się lepiej na ogrzewaniu podłogowym niż podłogi 3-warstwowe.Wioleta Gańcza, właściciel salonu podłóg drewnianych, parkieciarz
(…) wielokrotnie na podłożu z ogrzewaniem podłogowym montowaliśmy deski, parkiet lub mozaikę WALCZAK i materiał ten doskonale się sprawdziłAgnieszka Adamczak, mistrz parkieciarstwa, rzeczoznawca

Stawiamy na solidność, tradycyjne rzemiosło i różnorodność, dlatego oferujemy zarówno klasyczne deski lite oraz warstwowe z drewna rodzimego, zachwycające bogactwem kolorystyki i głębią barw drewna egzotyczne, jak również szykowne jodełki, mozaiki. Te ostatnie dobrze sprawdzają się w luksusowych, przestronnych pokojach, zwłaszcza gdy komponują się z meblami oraz resztą wystroju. Klasyką samą w sobie są niewątpliwie jodełki francuskie, które święciły triumfy już w XVI wieku na dworze Franciszka I Walezjusza. Te układane w charakterystyczny ukośny sposób deski, staną się ozdobą zarówno nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz, jak i tych bardziej okazałych.

Dla dużych przestrzeni, wymagających niekonwencjonalnych rozwiązań, proponujemy serię podłóg ChapelParket – stonowane, spokojne barwy, postarzane autorską metodą heblowania deski, spotykają się tu z kreatywnością projektantów, którzy proponują całkowicie oryginalne i niepowtarzalne współczesne wzory. Dobranie perfekcyjnego parkietu, to nie tylko dylemat domowników, właścicieli hoteli czy restauracji, ale także przedstawicieli przemysłu i instytucji publicznych. Z myślą o nich powstały podłogi sportowe o zwiększonej wytrzymałości i technologii montażu, a także uniwersalne mozaiki przemysłowe.