Wciąż najchętniej wybieramy drewniane podłogi jako wykończenie naszej posadzki. W jaki sposób należy dbać o podłogi olejowane? Jak je konserwować?
Jak wygląda konserwacja podłogi olejowanej?
Zaczynamy zawsze od usunięcia kurzu i brudu z powierzchni podłogowej. Najlepiej robić to, używając odkurzacz lub miękką szmatkę. Myjemy podłogę z pomocą odpowiedniego środka (zawsze dostosowujemy go do rodzaju podłogi, jaki posiadamy) oraz wody. Pamiętajmy także, by nie moczyć podłogi wodą w przesadny sposób, bo może to doprowadzić do jej trwałych uszkodzeń i deformacji. W dalszej kolejności przeprowadzamy już konserwację podłogi olejowanej – powinniśmy to robić średnio co 2 miesiące. W tym celu wykorzystujemy wosk nabłyszczający twardy. Należy rozprowadzić go mopem na powierzchni podłogi, pozostawić do czasu wyschnięcia, a na końcu wypolerować podłogę czystą szmatką. Pamiętajmy, że mniej więcej raz na rok powinniśmy odświeżać olejowaną podłogę. Robimy to, usuwając stare powłoki wosku, a później pokrywamy powierzchnię na nowo olejem pielęgnacyjnym oraz polerujemy. Warto wiedzieć, że oleju nie pozostawiamy na podłodze w postaci rozlanej warstwy! Unikamy nadmiaru i od razu zaczynamy polerowanie.
Codzienna pielęgnacja podłóg olejowanych
Nie należy zaniedbywać codziennej pielęgnacji olejowanej podłogi, jeżeli zależy nam na jej nienagannym wyglądzie oraz dobrym stanie. Pamiętajmy, by regularnie pielęgnować ją za pomocą środków polecanych przez samego producenta. Gdy kładziemy nową podłogę, koniecznie musimy przeprowadzić zabieg konserwacji, który polega na nałożeniu oleju konserwująco-pielęgnacyjnego (po odkurzeniu i umyciu). Pielęgnacja rutynowa to zwykle odkurzanie lub zamiatanie brudnej powierzchni. Od czasu do czasu należy ją przemyć na mokro z użyciem mydła przeznaczonego do czyszczenia podłóg olejowanych. Jest to mydło specjalistyczne, które odpowiednio oczyszcza powierzchnię, nie prowadząc do jej niszczenia. Wytwarza ono dodatkowo warstwę ochronną, która zabezpiecza ją przed uszkodzeniami.