Konserwacja desek tarasowych – co warto wiedzieć?

wpis w: Artykuły | 0

Drewniany taras to idealne miejsce do relaksu na świeżym powietrzu w wolnych chwilach, ale równie dobrze sprawdzi się podczas wspólnych spotkań z rodziną czy przyjaciółmi. Odpowiednio dobrane i wykończone drewno może też urozmaicić cały projekt ogrodu i wprowadzić do niego ciekawy klimat. By jednak zarówno funkcjonalność, jak i piękny wygląd tarasu z drewna przetrwały długie lata, konieczna jest właściwa pielęgnacja i impregnacja desek.

Na wstępie warto podkreślić, że bardzo ważne jest dobranie metod i częstotliwości konserwacji oraz stosowanych preparatów do rodzaju drewna. Wynika to z tego, że różne gatunki mają zupełnie inne właściwości, co przekłada się bezpośrednio na ich podatność na działanie wilgoci czy korozję biologiczną. W ostatnich latach niezwykle popularne jest np. drewno egzotyczne, które jest bardzo twarde i wytrzymałe, dzięki czemu świetnie radzi sobie nawet bezpośrednio wystawione na warunki atmosferyczne. Przy dbaniu o regularną i skuteczną impregnację nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by z powodzeniem wykorzystać również deski tarasowe z drewna rodzimego — szczególnie w przypadku zadaszonych tarasów.

Jak dbać o taras drewniany?

Dokładne oczyszczenie drewnianych desek tarasowych

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac związanych z impregnacją desek tarasowych, konieczne jest dobre wyczyszczenie powierzchni tarasu. Najlepiej zacząć od usunięcia liści, ziemi i innych nagromadzonych na drewnie zanieczyszczeń.

Następnie przychodzi czas na mycie tarasu — tutaj możemy zdecydować się na opcję tradycyjną, czyli mycie mopem lub szczotką, ale świetną alternatywą jest użycie myjki ciśnieniowej. Najczęściej wystarcza do tego sama woda, ale w przypadku bardziej uporczywych plam warto sięgnąć po specjalistyczny środek do mycia drewnianego tarasu. Ze szczególną starannością powinno się podchodzić do czyszczenia powierzchni desek tarasowych ryflowanych, by mieć pewność, że nic nie zalega w żłobieniach.

Jeśli taras był wcześniej malowany lub lakierowany, konieczne jest również dokładne usunięcie warstw farby czy lakieru. W przeciwnym razie będą działać jak bariera pomiędzy drewnem a preparatem, który chcemy wykorzystać do jego zabezpieczenia.

  • Ważne! Czyszczenie i mycie tarasu warto zaplanować na słoneczny dzień, tak by deski szybko wyschły. Wszelkie impregnaty i oleje powinniśmy nakładać wyłącznie na suche drewno tarasowe.

Impregnacja desek tarasowych

Najskuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie tarasu jest systematyczne olejowanie desek tarasowych. Nie ma tu jednak powodu do obaw, olejowanie to dość prosty i szybki proces, nie wymaga też specjalistycznego wsparcia czy narzędzi. Bez trudu nałożymy olej na drewno samodzielnie przy użyciu szerokiego pędzla.

Warto jednak zadbać o to, by robić to dokładnie, dzięki czemu cały taras zyska jednolitą warstwę ochronną, która zabezpieczy deski przed deszczem, promieniowaniem UV i zabrudzeniami. Olej nie utrzymuje się jednak jedynie na powierzchni, ale wnika w strukturę drewna, dzięki czemu doskonale chroni drewniany taras przed korozją biologiczną.

Dlaczego właściwa impregnacja desek tarasowych jest ważna?

Odpowiednia impregnacja ochroni drewniany taras przed czynnikami biologicznymi i atmosferycznymi, które mogłyby mu zaszkodzić. To istotne, ponieważ drewno jako materiał naturalny jest podatne na działanie wilgoci, szkodników oraz grzybów. W dodatku może też odbarwiać się pod wpływem silnego nasłonecznienia. Stosując dopasowane do rodzaju i gatunku deski środki do pielęgnacji i konserwacji, możemy zapobiec powstawaniu takich szkód, a co za tym idzie znacznie przedłużyć trwałość desek, by utrzymać je w dobrym stanie przez wiele lat użytkowania.

Jak często impregnować taras drewniany?

Olejowanie najlepiej przeprowadzać dwa razy w roku — po zimie i pod koniec lata lub na początku jesieni, by zabezpieczyć deski na zimę. To szczególnie ważne, jeżeli nasz taras drewniany jest wystawiony na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych. W przypadku tarasu zadaszonego, który jest dość dobrze osłonięty przed deszczem i słońcem, często wystarcza jedno olejowanie na rok.

Czym czyścić i impregnować deski tarasowe z drewna?

Niezwykle ważne jest to, by wybrać odpowiednie impregnaty do rodzaju drewna. Deski z drewna egzotycznego, cenione za dużą wytrzymałość, mają zupełnie inne wymagania niż np. deski sosnowe, które są dość miękkie i mogą potrzebować dodatkowego zabezpieczenia nie tylko przed warunkami atmosferycznymi, ale też uszkodzeniami mechanicznymi.

Wybierając olej, warto też pamiętać, że olejowanie tarasu może dać nam nie tylko warstwę ochronną, ale w przypadku wyboru opcji kolorystycznych również zupełnie zmienić nasz taras. Jeśli jednak zależy nam na tym, by zabezpieczyć drewno, ale utrzymać jego naturalny wygląd, najlepszą opcją będzie olejowanie środkami bezbarwnymi.

Jeśli zaś chodzi o czyszczenie, w tym zarówno metody, jak i płyny, najlepszym sposobem jest zawsze ten zalecany przez producenta — będzie miało to też duże znaczenie w przypadku ewentualnych zgłoszeń gwarancyjnych.

Jak dbać o deski tarasowe kompozytowe?

W ostatnich latach zauważalny jest wzrost zainteresowania klientów deskami tarasowymi z kompozytu, do czego w znacznym stopniu przyczyniła się ich coraz wyższa jakość. Rozwój technologii sprawia, że kompozyt, czyli materiał uzyskany z połączenia tworzyw sztucznych i drewna, zyskuje coraz lepsze właściwości, a co najważniejsze — jego powierzchnia coraz lepiej imituje naturalny wygląd drewna. Nie daje oczywiście dokładnie takiego samego efektu, jak prawdziwe deski, które są całkowicie unikalne dzięki zróżnicowanemu usłojeniu, oferuje za to wiele innych korzyści. Jakich?

Do największych zalet kompozytowych desek tarasowych należy cena (są z reguły nieco tańszą opcją, choć wiele zależy tu od jakości), duży wybór (łatwo znajdziemy deski nawiązujące wyglądem zarówno do gatunków rodzimych, jak i drewna egzotycznego), a przede wszystkim łatwość dbania o taki taras.

Również tutaj ważne jest regularne czyszczenie. Do pozbycia się nagromadzonego kurzu i brudu wystarczy systematyczne zamiatanie. W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń taras można umyć wodą za pomocą mopa, szczotki lub myjki ciśnieniowej. Jeżeli chcemy użyć do mycia płynu, należy wybrać ten przeznaczony właśnie do desek kompozytowych — w ten sposób zyskamy pewność, że nie ma w nim substancji chemicznych, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia lub odbarwienia powierzchni. I to wszystko, czego wymaga od nas pielęgnacja tarasu kompozytowego — ponieważ nie jest to materiał naturalny, nie potrzebuje olejowania ani innej impregnacji.

Taras drewniany czy kompozytowy – co wybrać?

Nie ma jednej właściwej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, które rozwiązanie lepiej odpowiada na potrzeby danego projektu. Wpływ mają tu oczywiście kwestie związane z budżetem i efektem, jaki chcemy osiągnąć. Taras kompozytowy wymaga mniej prac związanych z pielęgnacją, dla wielu osób poświęcenie kilku godzin w ciągu roku nie jest jednak problemem, jeśli w zamian dostają piękny taras wyróżniający się wyjątkowym wyglądem prawdziwego drewna.

Deski tarasowe z salonu Dębowy Młyn to rozwiązanie na lata!

Bogata oferta salonu Dębowy Młyn to zarówno deski podłogowe do wnętrza domu, jak i tarasowe. Dbamy o to, by dostarczać naszym klientom wyłącznie produkty najwyższej jakości, pochodzące od sprawdzonych producentów, tak by tworzyły jedyne w swoim rodzaju tarasy, które będą nie tylko praktycznie i trwałe, ale staną się też piękną ozdobą domu i ogrodu. Zachęcamy do wizyty w naszym salonie i zapoznania się z dostępnymi rozwiązaniami!