deska olejowana czy lakierowana?

Deska olejowana czy lakierowana? Co będzie lepszym wyborem?

wpis w: Artykuły | 0

Podłoga drewniana to popularny element zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i tych bardziej klasycznych. Przyczynia się do tego różnorodność dostępnych na rynku rozwiązań, które pozwalają na dobranie idealnej kolorystyki i stylu do tworzonej aranżacji. Choć kwestie estetyczne są bez wątpienia ważne, uwagę warto zwrócić również na sposób wykończenia desek podłogowych — tu do wyboru mamy drewniane podłogi olejowane i lakierowane. Czym się różnią? Która opcja sprawdzi się lepiej?

Podłoga lakierowana – podstawowe informacje

Pokrycie desek podłogowych lakierem sprawia, że znajdują się pod gładką w dotyku, szczelną powierzchnią, która doskonale zabezpiecza drewnianą podłogę przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Podłoga lakierowana zachowuje naturalny wygląd drewna, ale w zależności od wybranego środka może mieć wykończenie matowe, półmatowe lub z połyskiem.

Dużą zaletą jest stosunkowo łatwa pielęgnacja, która polega przede wszystkim na odkurzaniu i myciu odpowiednim środkiem do podłóg lakierowanych. W kontekście czyszczenia warto wspomnieć też o tendencji podłóg lakierowanych do elektryzowania się, czego efektem jest przyciąganie kurzu. Może to być dość uciążliwe w przypadku desek w ciemniejszych barwach.

Lakierowane podłogi są niestety podatne na zarysowania. To problem szczególnie w przypadku zastosowania wykończenia z połyskiem, ponieważ odbijające się od powierzchni światło sprawia, że nawet drobne uszkodzenia stają się widoczne. Wśród ciekawych sposobów na ograniczenie rys możemy wymienić m.in.:

  • wybranie lakieru matowego lub półmatowego,
  • wybranie desek szczotkowanych lub z widocznym usłojeniem, dzięki czemu drobne zarysowania będą mniej widoczne,
  • stosowanie filcowych podkładek pod meblami.

Przeciwdziałanie zarysowaniu jest bardzo istotne od samego początku, ponieważ powierzchni lakierowanych nie da się odnowić jedynie w uszkodzonych miejscach i konieczna jest renowacja całej podłogi.

Podłoga olejowana – podstawowe informacje

Powierzchnia olejowana podkreśla naturalny wygląd i strukturę drewna. W przeciwieństwie do lakieru olej nie tworzy szczelnej warstwy ochronnej. Oznacza to, że podłoga drewniana olejowana pracuje, ale jest też bardziej podatna na zabrudzenia. Ponieważ nic nie powstrzymuje brudu przed wnikaniem w drewno, bardzo ważne jest regularne czyszczenie i szybkie usuwanie plan. Mniejszym problemem będzie za to kurz — parkiet olejowany przyciąga go zdecydowanie mniej niż lakierowany.

Największą zaletą podłogi olejowanej jest możliwość przeprowadzenia miejscowej renowacji — cały proces jest na tyle prosty, że uszkodzenia możemy naprawić nawet własnymi siłami z wykorzystaniem odpowiednich preparatów do naprawy i wykończenia podłogi.

W tym miejscu należy wspomnieć też o podłogach zabezpieczonych olejowoskiem. Choć określania podłoga olejowana i olejowoskowana bywają stosowane zamiennie, występują między nimi istotne różnice. Podłogi olejowoskowane zyskują dodatkową wierzchnią warstwę wosku, która eliminuje wady podłóg olejowanych i sprawia, że utrzymanie ich w czystości staje się dużo prostsze. Co jednak ważne, może ograniczać to możliwość przeprowadzania napraw jedynie poszczególnych fragmentów powierzchni — tutaj wiele zależy od zastosowanych przez producenta metod.

Podłogi lakierowane czy podłogi olejowane: podsumowanie

Jak widać, wybór wykończenia podłogi ma duży wpływ na codzienne użytkowanie i pielęgnację. Podłoga lakierowana jest dużo mniej wymagająca, jeśli chodzi o czyszczenie i konserwację. Jej podatność na zarysowania sprawia jednak, że może nie być najlepszym wyborem w pomieszczeniach, gdzie panuje dużych ruch. Z drugiej strony podłoga olejowana wymaga częstszego czyszczenia, ale drobne rysy i uszkodzenia będą na niej mniej widoczne. Dużą zaletą jest też możliwość szybkiej renowacji, która nie jest możliwa w przypadku wykończenia z użyciem lakieru.

Zarówno podłoga drewniana olejowana, jak i lakierowana ma swoje wady i zalety. Warto mieć je na uwadze podczas wybierania podłogi, by zdecydować się na rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb i oczekiwań.

Dębowy Młyn – drewniane podłogi na lata

Nasze wieloletnie doświadczenie w branży oraz praktyczna wiedza to gwarancja udanej współpracy. Klienci mogą liczyć w naszym salonie na bogaty i zróżnicowany asortyment, który pozwala na wykonanie jedynej w swoim rodzaju, pięknej i co najważniejsze trwałej podłogi drewnianej. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!