Podłogi drewniane to nie tylko stabilne i trwałe podłoże, ale też jedyna w swoim rodzaju ozdoba Twojego domu – ich naturalne piękno i wyjątkowy charakter urozmaicą wystrój każdego wnętrza, dodając mu jednocześnie stylu i elegancji. Taka podłoga to zdecydowanie inwestycja na lata, po wieloletnim użytkowaniu nadchodzi moment, kiedy drewno zaczyna tracić zarówno swoją jakość, jak i walory estetyczne i konieczna jest wymiana podłogi w mieszkaniu. Po czym jednak poznać, że zbliża się czas wymiany?
Po czym poznać, że drewniana podłoga nadaje się do wymiany?
#1 Uszkodzenia mechaniczne
Jakość podłogi z drewna może się obniżyć nie tylko ze względu na upływający czas, ale również z powodu różnego rodzaju uszkodzeń. Ryzyko uszkodzeń mechanicznych można ograniczyć, decydując się na deski z twardszych gatunków drewna oraz pamiętając o odpowiedniej konserwacji, nie zmienia to jednak faktu, że w czasie codziennego użytkowania mogą zdarzyć się różne wypadki. Rysy spowodowane przesuwaniem mebli, pęknięcia czy wyżłobienia mogą znacząco wpłynąć na wygląd podłogi.
#2 Deski są odkształcone
Nieodpowiednio zabezpieczona powierzchnia lub oddziaływanie na nią wilgoci może z czasem doprowadzić do odkształcenia podłogi – na deskach pojawiają się wtedy na przykład wybrzuszenia, ale mogą wystąpić też szczeliny pomiędzy poszczególnymi deskami. Nie można zapominać, że drewno, jako naturalny surowiec, mimo swojej trwałości jest bardziej podatne na takie problemy niż tworzywa sztuczne.
#3 Skrzypiąca podłoga
Wymiana podłogi drewnianej w starym domu często spowodowana jest przez skrzypiący parkiet – jednak problem ten może występować również w nowszych budynkach. Skrzypienie może występować, kiedy pod wpływem wilgoci, wadliwego położenia desek lub nierównego podłoża pod podłogą znajduje się wolna przestrzeń – chodzenie po takiej podłodze sprawia, że odstające panele podłogowe poruszają się, a w efekcie słyszymy nieprzyjemne charakterystyczne dźwięki, czyli właśnie skrzypienie.
#4 Wielokrotna renowacja podłogi
Jedną z największych zalet podłóg drewnianych jest bez wątpienia możliwość przedłużania ich trwałości, dzięki różnego rodzaju zabiegom konserwacyjnym i naprawczym. Problemy takie jak płytkie zarysowania, przebarwienia czy drobne uszkodzenia można rozwiązać na przykład poprzez cyklinowanie parkietu. Cyklinowanie polega na starciu górnej warstwy drewna, po wielokrotnym przejściu tego procesu deski mogą stać się zbyt cienkie, by sprostać trudom codziennego użytkowania.
#5 Nieatrakcyjny wygląd podłogi
Podłoga musi oczywiście być w stanie spełniać swoje zadanie, nie można jednak pominąć tego, jak duży jest jej wpływ na wygląd wystroju wnętrz. Właśnie dlatego w chwili, gdy drewno utraci swój piękny wygląd, warto zastanowić się nad wymianą. Mowa tu nie tylko o nieestetycznych uszkodzeniach, ale też przebarwieniach i plamach, które mogą się pojawić, na przykład pod wpływem promieni słonecznych lub działania środków chemicznych.
Stara podłoga z drewna – wymiana czy renowacja?
Wymiana całej drewnianej podłogi to duża inwestycja – nie chcesz przecież kupić tanich zamienników, tylko rozwiązania na lata. Na szczęście masz jeszcze szansę na uniknięcie – a przynajmniej odłożenie w czasie – takiego wydatku, dzięki renowacji podłogi.
Niewielkie uszkodzenia na powierzchni podłogi można rozwiązać dzięki cyklinowaniu lub wypełnieniu ubytków masą szpachlową, w przypadku większych szkód, które ograniczają się jednak tylko do części podłogi, rozwiązaniem może być też wymiana właśnie tych uszkodzonych desek. Po ponownym zabezpieczeniu powierzchni odpowiednimi preparatami podłoga będzie w pełni zdatna do użytku.
Renowacja jest sposobem na poprawienie wyglądu podłogi oraz zaoszczędzenie pieniędzy, należy jednak mieć na uwadze, że nie jest to rozwiązanie idealne. Nowe deski mogą różnić się kolorem, a cyklinowanie może wpłynąć na trwałość deski, ponieważ zmniejsza jej grubość. Jeśli więc podłoga jest już stara lub uszkodzenia są poważne, zdecydowanie się na nową podłogę może być jednak lepszą i trwalszą inwestycją.