Wykorzystanie desek z litego drewna to skuteczny sposób na podniesienie walorów estetycznych wnętrza i nadanie mu wyjątkowego charakteru. Dbanie o podłogi z naturalnych materiałów wymaga jednak zupełnie innego podejścia niż w przypadku zamienników z tworzyw sztucznych. Zapewnienie optymalnych warunków jest szczególnie istotne w czasie sezonu grzewczego, kiedy powietrze w domu szybko się wysusza. Jak wilgotność powietrza wpływa na stan podłogi? W jaki sposób utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia?
Wilgotność powietrza – od czego zależy?
Wilgotność powietrza zależy od ilości obecnych w nim cząsteczek wody – im jest ich mniej, tym bardziej wysusza się powietrze. Zmiany te uzależnione są od temperatury i pory roku, ale w domach najczęściej są bezpośrednim wynikiem działania systemów grzewczych. Problem ten pojawia się więc z reguły zimą, kiedy utrzymanie ciepła wymaga ciągłego ogrzewania.
Jak nawilżyć powietrze w domu?
Istnieje wiele domowych sposobów, najlepsze efekty oferują jednak urządzenia elektryczne. Korzystając z nich, możemy bez trudu kontrolować nawilżenie i utrzymać je na stałym poziomie – nie musimy więc martwić się tym, czy nawilżacz powietrza może zaszkodzić.
Dlaczego wilgotność ma wpływ na stan drewnianej podłogi?
Przyjmuje się, że wartość wilgotności w pomieszczeniach powinna wynosić od 40 do 60% – zapewnia to optymalne warunki dla organizmów domowników, ale też dla drewnianych elementów wyposażenia, w tym mebli i właśnie podłóg drewnianych. Dlaczego jest to tak istotne? Różnice w poziomie wilgotności powietrza mogą skutkować kurczeniem i rozszerzaniem się drewna – wraz z utratą wody na powierzchni podłogi pojawiać mogą się więc przerwy pomiędzy deskami i pęknięcia, a kiedy wody pojawi się zbyt dużo, efektem będą odkształcenia wynikające z braku miejsca.
Korzyści, jakie oferuje nawilżanie powietrza w domu
Podłogi z litego drewna to więcej niż tylko piękny wygląd – są bardzo trwałe, wytrzymałe i oferują możliwość renowacji. Potrzebują jednak właściwych warunków, by utrzymać swoją jakość mimo upływających lat. Nawilżanie powietrza w domu to prosty zabieg pozwalający na uniknięcie uszkodzeń i odkształceń związanych z oddziaływaniem wilgoci na powierzchnię drewna, ale też jego nadmiernym osuszaniem. Warto też pamiętać, że duża wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni – regulacja jej poziomu pozwoli na skuteczne rozwiązanie tego problemu.
Korzyści wykraczają poza zapewnienie dobrego stanu podłogi i obejmują też zdrowie mieszkańców. W jaki sposób? Zarówno powietrze o dużej wilgotności, jak i zbyt suche może przyczyniać się do problemów z układem oddechowym oraz wywoływać objawy alergii. Korzystanie z nawilżacza może więc podnieść także komfort użytkowania i pozytywnie wpłynąć na samopoczucie.
Właściwa konserwacja może znacznie przedłużyć trwałość drewna, utrzymując jego piękny wygląd i zapobiegając uszkodzeniom. By jednak takie zabiegi dawały najlepsze efekty, warto zacząć od wybrania jakościowych desek – salon Dębowy Młyn oferuje wysokiej klasy podłogi w Poznaniu wykonane ze starannie wyselekcjonowanych i profesjonalnie wykończonych materiałów.