Piękna drewniana podłoga to marzenie wielu osób. Warto jednak pamiętać, że dla utrzymania swojego wyjątkowego wyglądu i wysokiej jakości, drewno wymaga konkretnych warunków – nie tylko w czasie użytkowania, ale też przed położeniem desek czy paneli. Bez zadbania o kwestie takie jak odpowiednia wilgotność w domu czy właściwe przygotowanie podłoża nowy parkiet narażony będzie na uszkodzenia. Co warto więc wiedzieć o przygotowaniach do prac parkieciarskich?
Na jakim etapie remontu zaplanować prace parkieciarskie?
Kiedy chcemy wymienić samą podłogę, skupiamy się na tym konkretnym zadaniu. Inaczej jest jednak, gdy planujemy remont całego domu czy mieszkania. W takim przypadku niezbędne jest ustalenie przebiegu poszczególnych prac, tak by kolejne czynności nie wpływały negatywnie na wykonane już wcześniej elementy wykończenia. To prosty sposób na uniknięcie niepotrzebnych komplikacji, na przykład nagromadzenia się kurzu na ścianach, które właśnie zostały pomalowane.
Gdzie w tych planach należy umiejscowić układanie podłogi z drewna? Drewno to materiał bardzo wrażliwy na działanie wilgoci, warto więc zadbać o to, by przed jego pojawieniem się na posadzce, zakończone zostały wszelkie prace mokre – to m.in. malowanie, tapetowanie czy układanie płytek. To niezwykle istotne, ponieważ materiały wykorzystywane w czasie tego rodzaju prac mogą wpływać na poziom wilgoci w pomieszczeniu, a w efekcie odbić się też na stanie desek czy parkietu, w najgorszym wypadku prowadząc nawet do ich uszkodzenia i odkształceń.
Wylewka pod panele lub deski – o czym warto pamiętać?
Właściwie przygotowana do montażu parkietu posadzka powinna być przede wszystkim wyrównana, ale nie mniej ważny jest jej poziom wilgotności. Dopuszczalna wilgotność posadzki pod panele oraz metody jej mierzenia są jasno określone w obowiązujących normach – dla przykładu wilgotność podkładu cementowo-betonowego przy pomiarze metodą karbidową wynosi 2%. Nieprzestrzeganie tych norm może skutkować nie tylko uszkodzeniami podłogi, ale też sprawić, że producent nie uwzględni składanej reklamacji z powodu niezgodnego z zaleceniami użytkowania produktu.
Co można więc zrobić, jeżeli wylewka okaże się zbyt wilgotna? Jednym z rozwiązań jest oczywiście odłożenie prac parkieciarskich w czasie, do momentu przeschnięcia podłoża do pożądanego poziomu. Możliwe jest również zagruntowanie wylewki, dzięki czemu wilgoć nie przedostanie się do ułożonych na niej desek.
Dlaczego poziom wilgotności powietrza jest istotny?
Wpływ na drewno, z którego wykonana jest podłoga, ma nie tylko wilgotność podłoża, na jakim zostanie ona ułożona, ale też wilgoć znajdująca się w powietrzu. Optymalny poziom nawilżenia sprzyjający utrzymaniu drewna w dobrym stanie znajduje się w przedziale 40-60%. Zbyt mała ilość wody doprowadzi do kurczenia się desek i powstawania szpar pomiędzy nimi, z kolei wzrost wilgotności stworzy przeciwny problem – ich rozszerzanie. Zmiany w objętości drewna są wynikiem naturalnych procesów, mogą jednak prowadzić do nieestetycznych odkształceń i pęknięć, warto więc już od momentu montażu parkietu zadbać o utrzymanie nawilżenia na stałym poziomie, co pozwoli na uniknięcie takich problemów.
Salon podłóg Dębowy Młyn z Leszna oferuje najwyższej jakości deski drewniane i parkiety w Poznaniu i okolicach. Posiadamy szeroki wybór produktów od cenionych na rynku producentów, w tym również niezbędne do wykończenia i pielęgnacji podłóg środki, jak lakiery, oleje czy szpachla do paneli podłogowych.