jak utrzymać taras kompozytowy

Jak utrzymać zadbany taras kompozytowy bez zbędnego wysiłku?

wpis w: Artykuły | 0

Jeśli chodzi o wybór materiału na taras kompozytowy, niemal każdy ma swoje zalety i wady. Nie jest inaczej jeśli chodzi o drewno kompozytowe, czyli takie, które jest mieszanką naturalnego drewna i tworzyw sztucznych. Do zalet tarasów kompozytowych należy zaliczyć większą trwałość materiału, niż europejskie drewno, dobrą cenę, szczególnie w porównaniu do drewna egzotycznego i wygląd zbliżony do drewna. Deski z kompozytu nie wymagają również lakierowania, olejowania, czy bejcowania, ale niestety, wymagają czyszczenia. Ten artykuł opisuje możliwie najmniej uciążliwy sposób dbania o taras kompozytowy. Dobrej jakości materiał, to oczywiście podstawa sukcesu, dlatego sprawdź dostawców w swoim regionie: tarasy kompozytowe w Poznaniu.

Pierwszy etap — regularne czyszczenie

Taras z kompozytu zachowuje swój oryginalny wygląd, pod warunkiem, że wiemy jak o niego dbać. Pierwszym etap jest regularne mycie, np. wodą z mydłem. Jak często? Należy obserwować ilość gromadzonego w rowkach kurzu i piachu i wymiatać oraz myć w miarę potrzeby. Na pewno przed i po sezonie letnim, ale warto uczynić to trochę częściej. Mycie tarasu może być bardzo łatwe i szybkie, jeśli zastosujemy myjkę ciśnieniową, która dokładnie wymiecie brud z rowków desek. Należy ograniczyć ciśnienie wody (maksymalnie 100 bar) i trzymając myjkę na wysokości 30-40 cm od posadzki, kierować swoje ruchy zgodnie z widocznymi rowkami (ryflowaniem). Deska kompozytowa jest mało podatna na działanie wody, nie trzeba się więc przejmować, że w mało słoneczne dni, woda ta szybko nie wysycha.

Jak mieć taras, którego kolor zachwyca?

Zarówno drewno naturalne, jak i kompozytowe podlega zmianom koloru pod wpływem działania promieni słonecznych. Jest to proces nieunikniony, przed którym chronić się można tylko częściowo. W przypadku paneli kompozytowych proces wybarwiania pod wpływem promieni UV trwa do kilkunastu tygodni od położenia podłogi. Kolor powinien zmienić się tylko o jeden ton i zachować swój żywy odcień. Warto zadbać o to, aby proces wybarwienia przebiegł równomiernie na całym tarasie i należy regularnie przestawiać wszystkie znajdujące się na tarasie meble, donice, dywany, grille. Takie działanie wystarczy w zupełności.

Czy trzeba impregnować panele kompozytowe na taras?

Zasadniczo nie. Jest to duża przewaga desek kompozytowych nad drewnem. Nie wymagają one regularnej pielęgnacji specjalnymi środkami konserwującymi. Ich trwałość i odporność na wilgoć, czy szkodniki będzie taka sama. Oczywiście można zastosować impregnat do deski kompozytowej, ale jest to zabieg mający na celu poprawienie estetyki nawierzchni. Zewnętrzne środki uwydatniają naturalny kolor tarasu oraz zabezpieczają przed plamami.

Taras kompozytowy bez plam

Niestety, tłuste lub chemiczne substancje mogą powodować powstawanie plam. Jednak, w większości sytuacji są łatwe do usunięcia. Jeśli po oczyszczeniu tarasu myjką ciśnieniową, zostają uporczywe plany, czas sięgnąć po specjalny środek do usuwania plam. W większości przypadków jest to wystarczające, jeżeli jednak nie to pozostaje nam wyszlifować ten fragment tarasu.

Jak szlifować panele kompozytowe?

Jako materiał ścierny warto wybrać delikatną drucianą szczotkę, wełnę stalową lub papier ścierny o delikatnym gradiencie i po prostu szorować w miejscu plamy, aż do dostania się do czystej warstwy deski kompozytowej. Nie należy nadmiernie martwić się o zniszczenie paneli, ponieważ jest to przewidziany przez producenta sposób konserwacji podłogi. Oczywiście, zeszlifowane miejsce może początkowo odbiegać kolorem, jednak po kilku tygodniach kolor się ujednolica. Szlifowanie to świetny sposób na pozbycie się plam i małych zarysowań.

Na koniec, warto dodać, że panele kompozytowe to świetny materiał, który sprawdzi się idealnie, jeśli chcemy uzyskać taras o dobrej trwałości, ładnym wyglądzie i przystępnej cenie. Jest to również materiał szeroko dostępny i łatwy w montażu, o ile wybierzemy dobrego i solidnego dostawcę w swoim regionie. Sprawdź dostawców w Twoim regionie.