Drewno to jeden z najpopularniejszych materiałów w branży wykończeniowej i meblarskiej. Deski naturalne i kompozytowe świetnie sprawdzają się na podłogach czy elewacjach, z wykorzystaniem drewnianych desek tarasowych możliwe jest stworzenie jedynego w swoim rodzaju tarasu, a drewniane meble znajdziemy praktycznie w każdym domu czy mieszkaniu. Przyczynia się do tego wiele czynników, m.in. sama dostępność tego surowca, ale też jego wyjątkowy wygląd i charakter, które sprawiają, że jest to wybór nie tylko praktyczny, ale też niezwykle stylowy.
Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy rodzaj drewna sprawdzi się w każdej sytuacji, ponieważ różnice pomiędzy dostępnymi na rynku opcjami nie ograniczają się jedynie do kwestii estetycznych. Dokonując wyboru, należy zwrócić szczególną uwagę na charakterystykę poszczególnych gatunków drewna, czyli kwestie takie jak:
- twardość,
- gęstość,
- sprężystość,
- podatność na zmiany wilgotności (pęcznienie i kurczenie się).
Na podstawie tych informacji będziemy w stanie określić, czy interesujący nas gatunek jest wystarczająco trwały i wytrzymały do wymagań naszego projektu.
Na szczęście rozpoznawanie gatunków drewna wcale nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy czy sprzętu! Tak wnikliwa analiza to zadanie dla producentów, my, jako konsumenci, możemy ograniczyć się do zapoznania z najważniejszymi cechami i zastosowaniem poszczególnych materiałów.
Podstawowe rodzaje drewna i ich zastosowanie
Gatunki drewna możemy podzielić na różne sposoby, na przykład ze względu na ich stopień twardości. Na tej podstawie wyróżniamy:
- drewno miękkie: to przede wszystkim drzewa iglaste jak sosna, jodła, i świerk, ale też np. lipa czy topola,
- drewno średniotwarde: wiąz, orzech, olcha, modrzew, brzoza,
- drewno twarde: buk, jesion, jatoba, teak, cis, dąb, heban.
Kolejnym podziałem jest rozróżnienie na:
- rodzime gatunki drewna: m.in.: dąb, buk, świerk, sosna, brzoza, jesion, modrzew, orzech, jodła,
- egzotyczne gatunki drewna: m.in. badi, lapacho, teak, merbau, bambus, iroko, doussie, tauari, jatoba, wenge.
Jak wykorzystywane są różne rodzaje drewna?
Drewno miękkie jest łatwe w obróbce, ale stosunkowo podatne na uszkodzenia. Wykorzystywane jest przez artystów, ale też w branży budowlanej i meblarskiej, na przykład do produkcji elementów konstrukcyjnych, płyt wiórowych i stolarki okiennej. Sprawdzi się też jako podłoga w pomieszczeniach z małym natężeniem ruchu, np. w sypialni.
Twardsze gatunki drewna są trudniejsze w obróbce, jednocześnie są jednak bardziej wytrzymałe na uszkodzenia i ścieranie. Z tego powodu świetnie sprawdzają się jako deski podłogowe, deski tarasowe i deski elewacyjne, a także jako surowiec do produkcji mebli. Najtwardsze drewno pozyskiwane jest z drzew egzotycznych.
Jak rozpoznać gatunki drewna? Krótka charakterystyka najpopularniejszych opcji
Gatunki drewna liściastego
- Drewno dębowe: To gatunek drewna, który kojarzy się przede wszystkim z elegancją; chętnie wykorzystywany w nowoczesnych i klasycznych wnętrzach. Drewno dębowe wyróżnia się charakterystyczną fakturą (niejednolite usłojenie) i ciepłą barwą. Jest jednym z najtwardszych i najtrwalszych rodzimych gatunków; utrzymuje piękny wygląd mimo upływu czasu i dobrze radzi sobie z wilgocią i zmianami temperatur.
- Drewno jesionowe: Wygląd jesionu jest bardzo charakterystyczny; wyraźnie zaznaczona biel i twardziel oraz nieregularne, kontrastowe usłojenie; występuje w odcieniach od jasnożółtego do jasnobrązowego. Jest twarde, ale bardzo sprężyste, dzięki czemu jego obróbka, np. wyginanie czy polerowanie, są stosunkowo łatwe.
- Drewno bukowe: To drewno stosunkowo twarde i ciężkie, ale łatwe w obróbce, przez co jest chętnie wykorzystywane w produkcji mebli. Jest dość podatne na działanie wilgoci (duża kurczliwość). Odznacza się ciepłą barwą w żółtym odcieniu z delikatnym i subtelnym usłojeniem.
- Drewno brzozowe: Jest dość miękkie i giętkie, przez co łatwo poddaje się obróbce. Wyróżnia się bardzo delikatną fakturą i jasną barwą w ciepłym odcieniu, która pozwala na rozjaśnienie wnętrza. Charakteryzuje się średnią kurczliwością i trwałością.
Gatunki drewna iglastego
- Drewno sosnowe: Drewno łatwo dostępne, które świetnie nadaje się do obróbki z powodu dużej elastyczności. Jest materiałem stosunkowo wytrzymałym, a w dodatku wykazuje właściwości elektrostatyczne, dzięki czemu nie przyciąga kurzu — z tego powodu to świetny wybór dla alergików. Ma jasną, lekko żółtawą barwę i delikatne, ale wyraźne usłojenie.
- Drewno jodłowe: Średnio trwałe, stosunkowo łatwe w obróbce, ale niezbyt podatne na impregnację. Barwa w odcieniu bieli lub jasnych żółcieni o mało wyrazistym, wąskim usłojeniu z charakterystycznymi, nieregularnymi sękami.
- Drewno świerkowe: Materiał miękki, łatwo się obrabia, jest dość trwały i wytrzymały, dlatego często wykorzystuje się go w budownictwie. Charakteryzuje się jasną barwą, wąskimi, lekko zarysowanymi słojami i ciemnymi sękami.
- Drewno modrzewiowe: Cenione za trwałość i wytrzymałość na działanie warunków atmosferycznych — dobry surowiec na deski tarasowe, wykorzystywany też w produkcji mebli ogrodowych. Charakteryzuje się czerwonawym odcieniem i wyraźniejszym usłojeniem niż inne rodzaje drewna iglastego.
Gatunki drewna egzotycznego
- Drewno merbau: Drewno egzotyczne, które charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia i działanie czynników chemicznych i biologicznych. Barwa utrzymana w odcieniach brązu z delikatnie zarysowanym usłojeniem.
- Drewno bambusowe: Jeden z najtwardszych gatunków drewna na świecie, bardzo trwałe i wytrzymałe. Naturalnie występuje w jasnej, słomkowej barwie; różne sposoby obróbki i impregnacji pozawalają na uzyskanie innych kolorów. Ma charakterystyczną fakturę (bardzo regularne usłojenie). Bardzo stabilne, nie pęcznieje i nie kurczy się pod wpływem zmian wilgotności.
- Drewno lapacho: Bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych, pleśń i gnicie. Trwałe i wytrzymałe. Występuje w różnych odcieniach brązu z pięknym, nieregularnym usłojeniem.
Dlaczego warto znać różnice między rodzajami drewna?
Jak widać, różne rodzaje drewna mogą znacznie różnić się swoją charakterystyką. Sprawia to, że jeden gatunek może świetnie sprawdzić się we wnętrzu domu, ale kompletnie nie nadaje się na taras. Z kolei inny może być na tyle uniwersalny i wytrzymały, że bez problemu poradzi sobie w każdym projekcie. Wiedząc, jak rozpoznać rodzaj drewna, mamy pewność, że wybrane przez nas deski podłogowe czy tarasowe są dopasowane do naszych oczekiwań.
Najlepszy gatunek drewna to…
Nie istnieje jeden gatunek drewna, który sprawdzi się w każdej sytuacji — wszystko zależy od indywidualnych preferencji dotyczących estetyki deski oraz wymagań związanych z wytrzymałością. Na szczęście w znalezieniu idealnego rozwiązania dla konkretnego zastosowania pomóc mogą specjaliści — w salonie Dębowy Młyn możesz liczyć na pełne wsparcie w doborze produktów do Twojego projektu. Chętnie podzielimy się wiedzą i doświadczeniem — z naszą pomocą już od wielu lat klienci otrzymują piękne podłogi i tarasy drewniane w Poznaniu i okolicach!