Piękna drewniana podłoga to więcej niż tylko funkcjonalne podłoże, to przede wszystkim istotny element wystroju, który tworzy klimat całego pomieszczenia. Niestety, mimo że drewno jest bardzo trwałym materiałem, nie jest całkiem odporne na działanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne. Z biegiem czasu na powierzchni parkietu mogą zacząć pojawiać się więc zarysowania, uszkodzenia i plamy, a kolor traci swoją intensywność. Na szczęście poza atrakcyjnym wyglądem drewno ma jeszcze jedną cenną w tym kontekście cechę — pozwala na odnowienie parkietu i przywrócenie mu dawnego blasku.
Cyklinowanie parkietu – czy to jedyny skuteczny sposób, by odnowić drewnianą podłogę?
Najpopularniejszym sposobem na odnawianie parkietu jest cyklinowanie. To proces polegający na szlifowaniu powierzchni drewna z wykorzystaniem specjalistycznej maszyny zwanej cykliniarką. Pozwala to usunąć zniszczone warstwy drewna, dzięki czemu podłoga odzyska oryginalny wygląd. Jest to zabieg bardzo skuteczny, który radzi sobie nawet z większymi uszkodzeniami.
Niestety efektywność idzie w parze z ceną. Usługa profesjonalnego cyklinowania parkietu może być kosztowna, szczególnie kiedy renowacji poddana ma być duża powierzchnia. W poszukiwaniu oszczędności możemy rozważyć też wypożyczenie cykliniarki, by odnowić parkiet samodzielnie. Sama obsługa urządzenia nie jest szczególnie skomplikowana, wymaga jednak pewnej wprawy oraz znajomości zasad umożliwiających osiągnięcie pożądanego efektu.
Co jednak, jeśli nie chcemy ponosić kosztów fachowej renowacji, a jednocześnie nie mamy możliwości wynajęcia potrzebnego sprzętu lub po prostu nie chcemy podjąć się cyklinowania samodzielnie? Czy możliwa jest renowacja drewnianej podłogi innymi sposobami? Jak najbardziej! Trzeba jednak mieć świadomość, że domowe metody nie będą w stanie zagwarantować nam równej skuteczności, jak profesjonalne odnawianie drewnianej podłogi.
Kiedy można odnowić parkiet bez cyklinowania?
Odnowa parkietu bez cyklinowania to szybkie i tanie odświeżenie lekko zniszczonej podłogi. Pozwoli to na przedłużenie jej atrakcyjnego wyglądu i odsunie w czasie konieczność przeprowadzenia profesjonalnej renowacji. Nie sprawdzi się jednak raczej w przypadku większych zniszczeń i ubytków. Samodzielna renowacja parkietu to rozwiązanie, które możemy więc rozważyć, kiedy na powierzchni drewnianej podłogi zauważymy drobne zarysowania czy przebarwienia. Może być to też dobry wybór, by zaoszczędzić w przypadku mniej reprezentacyjnych części domu, gdzie bardziej zależy nam na utrzymaniu dobrego stanu podłogi niż uzyskaniu spektakularnego efektu.
Jak odnowić parkiet domowym sposobem?
Przygotowanie powierzchni drewna do renowacji
Przed przystąpieniem do renowacji parkietu należy dokładnie oczyścić podłogę z kurzu i nagromadzonych zanieczyszczeń. To istotne, ponieważ nawet niewielkie elementy, na przykład piasek czy mały kamyk, mogą uszkodzić drewno, jeśli dostaną się pomiędzy jego powierzchnię a szlifierkę lub papier ścierny. Poza odkurzeniem dobrym pomysłem może być też umycie parkietu za pomocą środka do czyszczenia podłóg drewnianych w celu usunięcia nagromadzonego brudu i detergentów.
Usunięcie lakieru i uszkodzonej warstwy drewna
Po oczyszczeniu podłoga gotowa jest na rozpoczęcie szlifowania. Możemy posłużyć się papierem ściernym lub szlifierką. Szlifierka sprawdzi się szczególnie w przypadku większych powierzchni, ponieważ znacznie przyspieszy pracę. Pierwsze warstwy lakieru usuniemy gruboziarnistym papierem ściernym, a kiedy odsłonimy już warstwę drewna, należy zastąpić go papierem ściernym z drobniejszymi ziarnami, by pozbyć się nierówności i rys bez ryzyka uszkodzeń.
Oczyszczenie zeszlifowanego parkietu
Efektem szlifowania jest osiadła na podłodze warstwa pyłu. Przed przejściem do kolejnego etapu renowacji konieczne jest oczyszczenie całej powierzchni parkietu, najlepiej jednak wysprzątać całe pomieszczenie, tak by w czasie dalszych prac pył nie zanieczyścił podłogi, spadając na nią np. z lampy. Zanim przystąpimy do odpylania, warto trochę odczekać, tak by cały utrzymujący się w powietrzu pył osiadł na podłodze.
Wypełnienie ubytków
Nie wszystkie uszkodzenia da się usunąć podczas szlifowania — pozbycie się głębszych rys i uszkodzeń wymagałoby ściągnięcia zbyt grubej warstwy drewna. Po usunięciu pyłu warto dokładnie obejrzeć powierzchnię drewna i pozostałe ubytki wypełnić przeznaczoną do tego masą szpachlową, w celu wygładzenia parkietu. Masy dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, bez trudu dobierzemy więc taką pasującą do drewna na naszej podłodze. Następnie należy poczekać, aż wypełnienie wyschnie i stwardnieje — czas może różnić się w zależności od rodzaju masy, dlatego najlepiej stosować się do zaleceń producenta.
Wykończenie parkietu
Po zakończeniu prac renowacyjnych pozostaje nam ponowne umycie parkietu w celu pozbycia się wszystkich pozostałości. Kiedy powierzchnia drewna wyschnie, możemy zastosować właściwy dla danej podłogi środek pielęgnacyjny i impregnacyjny w celu zabezpieczenia drewna i zapewnienia dłuższego efektu renowacji.
Trwałość drewnianej podłogi zależy przede wszystkim od jakości jej wykonania. Właśnie na ten aspekt zwracamy szczególną uwagę, dobierając asortyment do naszego sklepu. Dębowy Młyn to najlepszy salon podłóg w Poznaniu i okolicy, jeśli szukasz pięknego parkietu z drewna lub skutecznych środków do pielęgnacji podłóg drewnianych.