Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach elewacja z drewna jest rozwiązaniem już nie tylko postrzeganym jako tradycyjne, co wręcz przestarzałe. Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości jest to rozwiązanie, które wręcz zyskuje na popularności. Jest tak, ponieważ nowoczesne elewacje z drewnem cechują się nie tylko wysoką jakością, ale też dużą różnorodnością, co sprawia, że świetnie nadają się do różnorodnych projektów – to od wybranego stylu zależy czy dom obity drewnem nabiera rustykalnego charakteru, czy też prezentuje się bardzo nowocześnie.
Jednak podobnie jak każde inne rozwiązanie, sama popularność nie czyni go idealnym. Warto więc dowiedzieć się więcej nie tylko o samych zaletach takich elewacji, ale też wadach. Tylko w ten sposób otrzymamy pełny obraz, który pozwoli na podjęcie świadomej decyzji.
Elewacje drewniane – wady i zalety
Omówienie zalet zaczniemy od wskazania największej z nich, a jest nią bez wątpienia różnorodność. Już na samym początku musimy zdecydować czy interesuje nas elewacja z elementami drewnianymi, czy też wykonana z tego materiału w całości. Drewno bez trudu połączymy też z innymi materiałami, a w zależności od wybranego gatunku oraz jego wykończenia możliwe jest osiągnięcie innego efektu. Nie bez znaczenia jest również kwestia montażu, zupełnie inny rezultat możemy osiągnąć już przez samo położenie desek pionowo lub poziomo. Wszystko to sprawia, że pod kątem estetyki mamy bardzo wiele możliwości, które pozwolą nam na stworzenie jedynego w swoim rodzaju projektu, który będzie cieszył nasze oczy przez wiele lat.
A skoro mowa już o latach, nie sposób pominąć trwałości, jaką charakteryzuje się odpowiednio zaimpregnowane drewno wysokiej jakości. Dla osiągnięcia takiego efektu należy wybrać wartościowe deski, których jakość i charakter gwarantuje ich trwałość oraz odporność na uszkodzenia. Warto pamiętać, że nie każdy gatunek drewna jest w stanie sprostać takim samym wymaganiom. W naszej ofercie znajdują się na przykład deski z egzotycznego drewna meranti, ale też jesionu czy cedru kanadyjskiego – wszystkie wyselekcjonowane ze względu na ich właściwości, które sprawiają, że sprostają nawet wymagającym warunkom atmosferycznym.
Jednak sama jakość desek nie jest jeszcze gwarancją sukcesu – muszą one zostać też w odpowiedni sposób zaimpregnowane. Impregnaty i lakiery przeznaczone do zabezpieczania drewna przed działaniem wilgoci czy promieni UV mogą znacznie przedłużyć ich trwałość, a co więcej podkreślić też naturalne piękno drewna. Nie można też zapominać, że elewacja domu z drewnem wymaga od nas nieco wysiłku również po montażu – zaimpregnowanie drewna raz nie wystarczy, jest to zabieg, który należy regularnie powtarzać. Jeśli więc chcemy cieszyć się wyjątkowym wyglądem budynku, jaki gwarantuje wykorzystanie drewna, musimy liczyć się z tym, że konieczność wykonywania zabiegów konserwacyjnych jest z nim niestety nierozerwalnie złączona.
Elewacja z elementami drewna to rozwiązanie nie tylko atrakcyjne pod względem estetycznym – może ona pełnić również bardzo praktyczną funkcją, a mianowicie zatrzymywać ciepło w budynku. Kwestia termoizolacji budynku ma bardzo istotne znaczenie, ponieważ odbija się bezpośrednio na naszych wydatkach – utrata ciepła zwiększa koszt ogrzewania i podnosi koszt utrzymania budynku.
Piękna i trwała elewacja z drewna – o czym warto pamiętać?
Nie każda drewniana elewacja prezentuje się równie efektownie – na udany projekt składa się oczywiście montaż, ale głównym elementem decydującym o końcowym wrażeniu jest jakość wykorzystanych desek. Podstawą sukcesu jest więc wybranie godnego zaufania dostawcy, co gwarantuje zakup materiałów najwyższej jakości.