rodzaje parkietów

Rodzaje parkietów

wpis w: Artykuły | 0

Wielu osobom parkiety kojarzą się przede wszystkim ze starymi kamienicami. Przywodzą na myśl klasyczny wystrój i piękną drewnianą podłogę w starym stylu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że wcale nie jest to rozwiązanie z zamierzchłych czasów, a sposób wykończenia podłogi, który nadal cieszy się ogromną popularnością. Obecnie na rynku dostępne są liczne rodzaje parkietów: do wyboru mamy różne sposoby wykończenia i wiele gatunków drewna, a wśród nich zarówno te, które idealnie uzupełnią klasyczny wystrój, jak i te, które świetnie sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach wnętrz.

Jakie rodzaje parkietów masz do wyboru?

  • Parkiet klasyczny

  • Parkiet klasyczny (lub tradycyjny) to najbardziej rozpoznawalny rodzaj podłóg parkietowych. Wykonywany jest z drewnianych deszczułek łączonych ze sobą na pióro i wpust. Charakteryzuje się tym, że ma grubsze klepki (nawet 22 mm), niż inne popularne rodzaje parkietów — umożliwia to wielokrotne odnawianie, dzięki czemu taka podłoga jest inwestycją na lata.

  • Parkiet warstwowy

  • Parkiety warstwowe zbliżone są do tych klasycznych sposobem układania, znaczne różnice występują jednak w budowie klepek. Składają się one z dwóch lub trzech warstw: górna, tworząca powierzchnię podłogi, wykonana jest z wysokiej jakości litego drewna, a warstwy spodnie z innych, mniej reprezentacyjnych gatunków drewna lub materiału drewnopodobnego. Górna warstwa drewna litego sprawia, że parkiet dwuwarstwowy również można poddawać cyklinowaniu.

  • Parkiet lamelowy

  • To kolejny rodzaj parkietu z litego drewna. Wykonana jest z niego cała klepka, tak samo, jak przy parkiecie tradycyjnym, jednak nie posiada łączenia na pióro i wpust. Kolejną różnicą jest grubość — deszczułki mają z reguły do 14 mm.

  • Parkiet mozaikowy

  • Pojedyncze drewniane klepki łączone są w tym przypadku na płycie lub siatce, a następnie układane na posadzce. Wykonanie mozaiki z klepek parkietu pozwala na stworzenie podłóg jedynych w swoim rodzaju — od prostych wzorów z naprzemiennie układanych elementów, po te bardziej złożone, wykorzystujące różne rodzaje drewna.

  • Parkiet przemysłowy

  • Określenie parkiet przemysłowy nie kojarzy się może z wystrojem wnętrza domu, ale warto pamiętać, że nazwa ta świadczy przede wszystkim o jego wytrzymałości. Wykorzystuje dość grube klepki (od 14 do 22 mm), które łączone są w płyty z użyciem taśmy samoprzylepnej, co ułatwia montaż. Warto rozważyć taki parkiet w miejscach, gdzie podłoga jest szczególnie narażona na uszkodzenia.

Jaki gatunek drewna wybrać na parkiet?

Do wyboru mamy zarówno rodzime gatunki, na przykład dąb czy jesion, jak i gatunki drewna egzotycznego. Przeglądając dostępne warianty, warto skupić się przede wszystkim na dwóch kwestiach: estetyki i wytrzymałości. Dopasowanie kolorystyki i stylu wykończenia podłogi jest oczywiście istotne dla każdej osoby urządzającej wnętrze swojego domu czy mieszkania, ale by inwestycja w nową podłogę była naprawdę opłacalna, najlepiej postawić na odpowiednio twarde drewno, które utrzyma jakość i piękny wygląd na lata.

Czy parkiet sprawdzi się na ogrzewaniu podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe powoli staje się już standardem w nowoczesnych domach, co stawia też zupełnie nowe wymagania przed producentami podłóg. Dobra wiadomość dla fanów podłóg parkietowych jest taka, że na rynku znaleźć można już rodzaje parkietu, który można położyć na podłogówkę. Warto ich szukać np. wśród parkietów lamelowych czy warstwowych.

Jak wybrać idealny parkiet do swojego domu?

Znalezienie parkietu, który spełni wszystkie nasze oczekiwania, wcale nie jest prostym zadaniem. Właśnie dlatego warto po pomoc udać się do specjalistów! Salon Dębowy Młyn nie tylko oferuje wysokiej jakości podłogi z drewna i parkiety w Poznaniu i okolicach, ale zapewnia też profesjonalne doradztwo w zakresie doboru i pielęgnacji zarówno świetnie znanych w Polsce gatunków, jak i drewna egzotycznego.