Jak dobrać kolor podłogi do mebli

Jak dobrać kolor podłogi do mebli?

wpis w: Artykuły | 0

Wybranie podłogi pasującej do pozostałych elementów wnętrza pozwala na stworzenie projektu, który będzie prezentował się jako jedna, spójna całość. Co ważne, jest to zasada, którą warto się kierować niezależnie od wybranego stylu — nawet we wnętrzach eklektycznych, wypełnionych rzeczami, które z pozoru zupełnie do siebie nie pasują, możemy dobrać podłogę tak, by połączyła to wszystko ze sobą. To prosty sposób na podniesienie walorów estetycznych całego wnętrza.

Jak jednak dopasować kolor podłogi do mebli? Na jakiej podłodze najlepiej wyglądać będą drewniane meble? W jakich wnętrzach sprawdzą się ciemne podłogi, a kiedy lepiej postawić na te w jaśniejszych odcieniach? W poniższym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania i pomóc Ci w znalezieniu najlepszych rozwiązań do Twojego domu lub biura.

Kolor podłogi drewnianej – jakie mamy opcje?

parkiet

Pod kątem dostępności różnych wariantów kolorystycznych mamy obecnie ogromny wybór. W sklepach znajdziemy zarówno deski podłogowe zachowujące naturalny charakter i fakturę drewna, jak i te bielone i barwione na różne odcienie. Oznacza to, że rodzaj drewna, z jakiego wykonana jest podłoga, oraz jej barwa wcale nie muszą być ze sobą połączone! Bez trudu znajdziemy gatunek drewna, którego charakterystyka i trwałość odpowiadają wymaganiom naszego projektu i dobierzemy interesujące nas wykończenie.

Jak dopasować kolor podłogi do mebli i wystroju wnętrza?

Połączeń kolorystycznych w urządzaniu wnętrz może być równie dużo, jak samych projektów. Co to oznacza? Oznacza to, że nie ma tu jedynego słusznego rozwiązania! Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć oraz jaką atmosferę chcemy stworzyć w danym pomieszczeniu.

ciemny parkiet

Dość tradycyjnym i bezpiecznym rozwiązaniem jest stworzenie projektu na zasadzie kontrastu, czyli jasne meble do ciemnej podłogi i ciemne meble do jasnej podłogi. Takie połączenia zawsze się sprawdzą. Nie oznacza to wcale, że zestawienie ze sobą podłogi i mebli w podobnej kolorystyce nie może prezentować się równie atrakcyjnie. Projekty, w których kolor mebli i kolor ścian oraz podłogi są do siebie zbliżone, wymagają jednak szczególnej uwagi, jeśli nie chcemy, by całość wyglądała nudno i monotonnie.

Jaka podłoga do jasnych mebli?

Jasne meble świetnie wyglądają na ciemnej podłodze, która staje się dla nich ciekawym tłem i podkreśla atrakcyjność jaśniejszych elementów wystroju. Warto postawić na podłogę w odcieniu o co najmniej dwa tony ciemniejszym. Tak urządzone wnętrza są bardzo przytulne. Z kolei, jeśli zależy nam na elegancji, sprawdzi się połączenie jasnego umeblowania z o wiele ciemniejszą, a nawet czarną podłogą.

Inną opcją jest połączenie jasnej podłogi i jasnych mebli. Z takim rozwiązaniem spotkamy się na przykład w cieszącym się dużą popularnością stylu skandynawskim, gdzie jasne lub nawet białe meble często uzupełniają chłodne odcienie podłóg lub naturalne jasne drewno.

Jaki kolor podłogi pasuje do ciemnych mebli?

Ciemne meble są bardzo popularne zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych stylach wystroju. Jednak mimo że same w sobie prezentują się świetnie, mogą przytłaczać wnętrze, dlatego warto łączyć je z jasnymi podłogami, które rozjaśnią projekt i nadadzą mu lekkości.

Bardzo stylowo wygląda też połączenie ciemnych mebli z ciemną podłogą — tu należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ ciemna kolorystyka może pomniejszać optycznie pomieszczenie, a bez odpowiedniego oświetlenia sprawiać, że pokój jest ciemny i nieprzyjemny.

Jasna podłoga czy ciemna podłoga – na co warto zwrócić uwagę wybierając kolor podłogi?

Trwałość wystroju

Podłoga stanowi swoistą bazę całego wystroju, w dodatku jest to element, którego nie będziemy wymieniać co sezon ani nawet co kilka lat — szczególnie jeżeli zainwestujemy w wysokiej klasy podłogę drewnianą. Najlepszym rozwiązaniem jest więc, by to kolor mebli i kolor ścian był dopasowany do podłogi, a nie odwrotnie.

Utrzymanie czystości

Wybierając kolor naszej podłogi, powinniśmy zastanowić się też nad tym, czy jest ona praktyczna w dłuższej perspektywie. Tutaj na szczególną uwagę zasługują podłogi bardzo jasne, np. białe, oraz te najciemniejsze. Dlatego? Na białej podłodze wszystkie zabrudzenia będą rzucały się w oczy — niekoniecznie jest to więc dobre rozwiązanie do pomieszczeń, do których wchodzi się bezpośrednio z dworu. Z kolei na ciemnej podłodze problemem będzie osadzający się na jej powierzchni kurz — utrzymanie takiej podłogi w czystości może wymagać więc częstszego sprzątania.

Rodzaj drewna

Połączenie drewnianej podłogi i drewnianych mebli to świetny pomysł na atrakcyjne wnętrze, warto jednak zadbać o odpowiednie dobranie gatunków drewna, z jakich wykonane będą wszystkie znajdujące się w danym pomieszczeniu elementy. Najlepiej unikać łączenia ze sobą różnych gatunków o bardzo charakterystycznej strukturze i zamiast tego postawić na jeden rodzaj drewna lub gatunki zbliżone wyglądem, a całość urozmaicić poprzez zastosowanie różnych odcieni.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj drewna i jaki kolor podłogi się zdecydujesz, w naszym salonie podłóg znajdziesz to, czego szukasz — od lat dostarczamy podłogi i parkiety w Poznaniu i okolicach! Posiadamy bogatą ofertę paneli, parkietów i desek podłogowych do każdego stylu wnętrza, a dzięki naszemu doświadczeniu pomożemy Ci dobrać kolor paneli lub desek do Twojego projektu.