Taras drewniany nowoczesny

Taras drewniany nowoczesny i stylowy – jak go urządzić?

wpis w: Artykuły | 0

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się prostotą formy i minimalizmem, który idealnie wpisuje się w najbliższe otoczenie. Nie inaczej jest z współczesną architekturą ogrodową — również tutaj panuje harmonia oraz funkcjonalne i nienachalne elementy wyposażenia, które zachęcają do relaksu na świeżym powietrzu. Nie istnieją oczywiście żadne odgórnie narzucone normy, które regulowałyby tworzenie aranżacji drewnianych tarasów, ale jeżeli Twoim celem jest efekt wizualny zgodny z najnowszymi trendami dla stylu nowoczesnego, w poniższym artykule znajdziesz kilka przydatnych rad!

Nowoczesny taras drewniany jako przedłużenie wnętrza domu

Na samym początku warto podkreślić, że w kontekście tarasów nowoczesność nie dotyczy jedynie ich wyglądu, ale też funkcji. Taras nowoczesny coraz częściej oferuje więcej niż tylko dodatkową przestrzeń poza domem, staje się jego przedłużeniem, zapewniając w pełni funkcjonalne i komfortowe miejsce do wypoczynku, spożywania posiłków lub nawet ich przygotowywania na świeżym powietrzu. Z tego powodu często towarzyszą mu duże przeszklenia, pozwalające na płynne przejście z wnętrza domu na zewnątrz oraz praktyczne i elastyczne dodatki jak oświetlenie czy markizy, które dają pełną kontrolę nad warunkami panującymi na tarasie — mogą dawać przyjemny cień w upalny dzień lub chronić od deszczu.

Jak wybrać deski na nowoczesny taras drewniany?

Jak wybrać deski na nowoczesny taras drewniany?

Taras może być mały lub duży, zbudowany bezpośrednio przy ścianie domu lub w dowolnym miejscu ogrodu, zadaszony lub otwarty — niezależnie od tych wszystkich kwestii, planując budowę tarasu, warto zacząć od wybrania wysokiej jakości deski, która stanie się podstawą całej aranżacji. Do wyboru mamy dwa rodzaje desek tarasowych — z naturalnego drewna lub kompozytu.

Ze względu na swój tradycyjny charakter deski z drewna cieszą się niesłabnącą popularnością, jednak w ostatnich latach zauważyć można spory wzrost zainteresowania tarasami kompozytowymi. Stoi za tym przede wszystkim wygoda — takie deski wymagają mniejszej uwagi, ponieważ sama ich budowa zapewnia odporność na działanie wody czy szkodników. Z reguły są też opcją tańszą niż wysokiej klasy i odpowiednio zaimpregnowany naturalny surowiec.

Kolejną istotną kwestią jest wygląd deski. Tutaj producenci desek tarasowych dają nam praktycznie nieograniczone możliwości, udostępniając nie tylko różne rodzaje drewna, ale też opcje barwione. Ze względu na to, że drewniane tarasy są bez przerwy wystawione na działanie warunków atmosferycznych, najchętniej wybierane są gatunki bardzo wytrzymałe, np. modrzew syberyjski lub drewno egzotyczne, jak bangkirai. Również wysokiej jakości deski kompozytowe mogą świetnie imitować wygląd prawdziwego drewna.

Na końcu warto też wspomnieć o budowie samej deski. W przypadku nowoczesnych tarasów ciekawy efekt tworzą te gładkie, które dają idealnie płaskie wykończenie. Nie zawsze jest to jednak najbardziej praktyczne rozwiązanie, szczególnie w przypadku podłoża w miejscu bez zadaszenia — brak ryflowania sprawia, że odpływ wody jest słabszy, przez co powierzchnia może robić się śliska, np. w czasie lub po deszczu.

Jak dbać o taras z drewna?

Podstawą długowieczności tarasów drewnianych jest dbanie o ich czystość. Regularne zamiatanie i usuwanie nagromadzonych zanieczyszczeń (np. liści) to najlepszy sposób na utrzymanie desek w dobrym stanie. Przynajmniej raz w sezonie podłogę tarasową warto też dobrze wyszorować — świetnie sprawdzi się tu myjka ciśnieniowa, jeśli mamy takie narzędzie pod ręką. Tyle wystarczy w przypadku kompozytu. Naturalne drewno wymaga dodatkowego kroku — olejowania. Pokrycie powierzchni deski dobrym olejem pozwoli zabezpieczyć ją przed wilgotnością, rozwojem grzybów czy promieniami UV.

Jak urządzić nowoczesny taras drewniany?

Jak urządzić nowoczesny taras drewniany?

Jeśli chodzi o materiały, niekwestionowanym faworytem nadal jest taras drewniany. Kolor drewna może być zarówno jasny (np. bangkirai, garapa), jak i ciemny i wyrazisty (np. massaranduba), najważniejsze by łączył się w spójną całość z jego otoczeniem. Nowoczesne aranżacje chętnie wykorzystują też różnice poziomów i mieszanie materiałów, co pozwala na tworzenie tarasów całkowicie wyjątkowych. W projekcie możemy więc wprowadzić np. różnej wielkości platformy, pasy zieleni czy wypełnione drobnymi kamieniami pomiędzy poszczególnymi częściami tarasu, a nawet połączyć deski drewniane z kamiennymi płytami czy betonem.

Kolejnym etapem jest wybranie mebli ogrodowych na taras drewniany. Czasy, kiedy w sklepach znaleźć mogliśmy jedynie plastikowe krzesła i stoły dawno odeszły już w niepamięć, teraz do wyboru mamy różnorodne modele, które stylem i jakością wykonania nie odbiegają wcale od tych przeznaczonych do wnętrz. Do nowoczesnych aranżacji pasują proste, minimalistyczne formy i rozwiązania z jednego zestawu lub o zbliżonym wyglądzie. Sprawdzi się tu zarówno technorattan, jak i drewno oraz połączenie drewna z metalem.

Przed rozpoczęciem poszukiwań dodatków, warto zastanowić się nad efektem, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli zależy nam na tym, by taras drewniany był przedłużeniem pomieszczenia, do którego przylega, np. salonu, ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie elementów spójnych pod względem kolorystyki i wzornictwa. Jak to zrobić? Możemy wybrać poduszki na krzesła czy sofę tarasową w tym samym kolorze co obicie mebli w domu, ustawić na tarasie doniczki w tym samym stylu co w środku, a nawet dywan z podobnym wzorem. Nawet takie drobne elementy pozwolą na skuteczne połączenie obu tych przestrzeni.

Urządzając nowoczesny taras drewniany najlepiej postawić na tkaniny w jednolitych barwach, a całość urozmaicić poprzez wprowadzenie różnych odcieni, ewentualnie z subtelnymi wzorami, np. roślinnymi. Możemy dobrać je kolorystycznie do mebli lub zestawić z nimi na zasadzie kontrastu. Sprawdzi się tu też typowe dla stylu skandynawskiego połączenie naturalnego drewna z jasnymi kolorami.

Nowoczesny styl, zarówno w domu, jak i w ogrodzie, cechuje łączenie estetyki z funkcjonalnością. Nie ma w nim wielu elementów czysto dekoracyjnych, a raczej przydatne wyposażenie wyróżniające się ciekawym designem. Całość warto dopełnić oświetleniem, które nie tylko stworzy niepowtarzalny klimat, ale sprawi, że nasz taras drewniany będzie komfortowym miejscem do spędzania czasu nawet po zmroku.

Jakie rośliny pasują do nowoczesnego tarasu drewnianego?

Nieodłącznym elementem ogrodu są oczywiście rośliny, które warto wprowadzić również na sam taras drewniany. W minimalistyczny charakter wystroju idealnie wpiszą się przede wszystkim te zielone, czyli paprocie, trawy, palmy czy cyprysiki. Wybór jest naprawdę ogromny, a to, że nie kwitną, wcale nie odbiera im uroku. Jeśli jednak zależy nam na dodaniu akcentu kolorystycznego, możemy poustawiać między nimi również ozdobne kwiaty — najlepiej ograniczyć się jednak do paru gatunków w zbliżonej kolorystyce, dzięki czemu nie zaburzymy harmonii całego projektu.

Chcesz stworzyć trwały i piękny taras drewniany? Odwiedź Dębowy Młyn!

Dekoracje możesz zmienić w każdej chwili, ale sam taras powinien przetrwać lata — nie tracąc przy tym swojego uroku i jakości. Doskonale to rozumiemy, dlatego w naszym salonie oferujemy tylko produkty najwyższej jakości od sprawdzonych producentów. Jeśli chcesz znaleźć wytrzymałe i piękne deski tarasowe w Lesznie, odwiedź nas i sprawdź co mamy do zaoferowania! Chętnie doradzimy ci najlepsze rozwiązania, które sprostają Twoim oczekiwaniom.