Jaka membrana pod taras - PVC czy EPDM?

Jaka membrana pod taras – PVC czy EPDM?

W czasie budowy tarasu warto pamiętać, że będzie wystawiony na zmieniające się w ciągu roku warunki atmosferyczne i zadbać o wybranie wysokiej jakości materiałów oraz dobrą hydroizolację. Szczególną uwagę warto zwrócić na ten ostatni element. Izolacja tarasu jest niezwykle istotna, ponieważ pozwoli ochronić jego konstrukcję przed szkodliwym działaniem wilgoci, a więc pomoże utrzymać go w dobrym stanie na dłużej.

Na rynku dostępne są różne rozwiązania pozwalające na zabezpieczenie tarasu czy balkonu przed wodą. W dzisiejszym artykule porównamy dwie popularne opcje: membrany tarasowe PVC i EPDM. Jakie są wady i zalety tych produktów?

Jaka membrana do izolacji tarasu? PVC vs EPDM

Membrana PVC na taras

Membrana PVC (wytwarzana z polichlorku winylu) jest wytrzymała i stanowi skuteczne zabezpieczenie konstrukcji przed wodą i wilgocią. Stosunkowo łatwy montaż (choć wymagający wykorzystania odpowiednich narzędzi) i duża elastyczność sprawiają, że jest to rozwiązanie chętnie wybierane do izolacji nie tylko tarasów, ale też dachów czy nawet basenów.

Do jej najbardziej cenionych właściwości należy odporność na działanie wilgoci i uszkodzenia mechaniczne. W dodatku z dwóch omawianych tu produktów wyróżnia ją też niższa cena. Niestety jest dość podatna na zmienne temperatury (zarówno w przypadku niskich, jak i wysokich temperatur istnieje ryzyko uszkodzeń), utlenianie i sztywnienie, co wpływa na jej żywotność — w zależności od jakości membrany i charakterystyki warunków, na jakich działanie jest wystawiona, może służyć nam od kilku do kilkunastu lat.

Membrana EPDM na taras

Membrana EPDM, czyli kauczuk syntetyczny, to materiał charakteryzujący się świetnymi właściwościami hydroizolacyjnymi. Jest bardzo elastyczny, odporny na zmienne warunki pogodowe, pękanie, utlenianie, odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. To wariant ceniony również za łatwy montaż, do którego nie potrzeba specjalistycznych narzędzi — na rynku dostępna jest również membrana EPDM w wersji samoprzylepnej.

Wyższą cenę produktu zdecydowanie wynagradza jego wytrzymałość na działanie czasu i czynników zewnętrznych — zachowuje swoje właściwości nawet przez kilkadziesiąt lat użytkowania.

Jakość, która przetrwa lata – deski tarasowe w salonie Dębowy Młyn

Jak widać zarówno membrana PVC, jak i EPDM to dobry wybór na taras. Jeśli jednak zależy nam na rozwiązaniach na lata, które nie będą wymagały napraw czy wymiany, zdecydowanie warto zainwestować nieco więcej w membranę EPDM. Sama izolacja to jednak tylko jeden element konstrukcji tarasu, równie istotne jest znalezienie odpowiednich desek tarasowych. Tu szczególną popularnością cieszą się dwie opcje: deska tarasowa z naturalnego drewna i kompozytowa.

W salonie podłóg Dębowy Młyn znajdziesz piękne i wysokiej jakości deski na taras od cenionych na rynku producentów. W ofercie mamy wszystko to, czego potrzeba, by stworzyć wyjątkowe miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu. Jeśli szukasz sprawdzonych rozwiązań na tarasy drewniane w Poznaniu i okolicy, odwiedź nas i zyskaj duży wybór produktów i profesjonalne doradztwo.

Dębowy Młyn

Salon podłóg Dębowy Młyn

Eksperci Dębowego Młyna posiadają ponad 25 lat doświadczenia i chętnie doradzą
w doborze najlepszego parkietu, podłogi czy elewacji.

skontaktuj się z nami: 📞 +48 730 332 337 📧 debowy.mlyn@gmail.com

FB