Jakie drewno na zewnątrz?

wpis w: Artykuły | 0

Wybór drewna na zewnątrz domu nie jest wcale taki prosty. Ważna jest odpowiednia gęstość drewna, by mogło ono uchronić się przed wgnieceniami. Jaki rodzaj drewna najlepiej wybrać na ogrodzenia, tarasy czy elewacje?

Wybieramy drewno jako materiał wykończeniowy, ponieważ przekonuje nas jego estetyka i łatwość obróbki. Poza tym jest materiałem naturalnym oraz ekologicznym. Łatwiej się je obrabia niż chociażby beton czy kamień. Daje także poczucie komfortu – przyjemnie jest oprzeć się o materiały drewniane lub usiąść na drewnianej ławeczce. Ponadto drewno tworzy piękną całość stylistyczną z zewnętrznym otoczeniem i może być wspaniałą ozdobą.

Jak odpowiednio dobrać drewno na zewnątrz?

Bardzo ważne są odpowiednie parametry. Na rynku jest bardzo szeroki wybór: możemy przebierać spośród kilkudziesięciu rozmaitych gatunków drewna krajowego oraz egzotycznego. Są między nimi różnice cenowe, kolorystyczne i rysunkowe. Pamiętajmy, że najistotniejsza przy doborze drewna na zewnątrz jest jego trwałość – zwłaszcza jego odporność na grzyby.

Do najbardziej trwałych gatunków drewna należą gatunki tropikalne, takie jak np.: pigwica właściwa, ipe, tankowiec wonny, paduk, iroko, mansonia, tatażuba, afzelia, bilinga, merbau. Drewno egzotyczne jest zdecydowanie bezkonkurencyjne, jeżeli chodzi o jego trwałość. Nie ma ono tendencji do niszczenia. To nie oznacza, że całość drewna na zewnątrz musi być wyłącznie tropikalna. Z naszych rodzimych drzew warto zainwestować w dąb oraz drewno modrzewiowe. Pamiętajmy oczywiście o tym, by zabezpieczać drewno olejami. Pozwoli ono zapobiec traceniu naturalnego koloru oraz będzie zapobiegało ewentualnemu niszczeniu.

Powinniśmy także brać pod uwagę zastosowanie drewna: inne bowiem będzie przeznaczone na taras, a inne jako element konstrukcyjny. W przypadku drewna przeznaczonego jako element konstrukcyjny, najlepiej użyć tarcicy sortowanej wytrzymałościowo. Drewno na taras powinno przede wszystkim posiadać odpowiednią gęstość.

Drewno na zewnątrz to wybór dla tych, którzy kochają klasykę i szlachetne tła.

Dębowy Młyn

Salon podłóg Dębowy Młyn

Eksperci Dębowego Młyna posiadają ponad 25 lat doświadczenia i chętnie doradzą
w doborze najlepszego parkietu, podłogi czy elewacji.

skontaktuj się z nami: 📞 +48 730 332 337 📧 debowy.mlyn@gmail.com

FB