Nawilżanie powietrza zimą a podłogi drewniane

wpis w: Artykuły | 0

Wykorzystanie desek z litego drewna to skuteczny sposób na podniesienie walorów estetycznych wnętrza i nadanie mu wyjątkowego charakteru. Dbanie o podłogi z naturalnych materiałów wymaga jednak zupełnie innego podejścia niż w przypadku zamienników z tworzyw sztucznych. Zapewnienie optymalnych warunków jest szczególnie istotne w czasie sezonu grzewczego, kiedy powietrze w domu szybko się wysusza. Jak wilgotność powietrza wpływa na stan podłogi? W jaki sposób utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia?

Wilgotność powietrza – od czego zależy?

Wilgotność powietrza zależy od ilości obecnych w nim cząsteczek wody – im jest ich mniej, tym bardziej wysusza się powietrze. Zmiany te uzależnione są od temperatury i pory roku, ale w domach najczęściej są bezpośrednim wynikiem działania systemów grzewczych. Problem ten pojawia się więc z reguły zimą, kiedy utrzymanie ciepła wymaga ciągłego ogrzewania.

Jak nawilżyć powietrze w domu?

Istnieje wiele domowych sposobów, najlepsze efekty oferują jednak urządzenia elektryczne. Korzystając z nich, możemy bez trudu kontrolować nawilżenie i utrzymać je na stałym poziomie – nie musimy więc martwić się tym, czy nawilżacz powietrza może zaszkodzić.

Dlaczego wilgotność ma wpływ na stan drewnianej podłogi?

Przyjmuje się, że wartość wilgotności w pomieszczeniach powinna wynosić od 40 do 60% – zapewnia to optymalne warunki dla organizmów domowników, ale też dla drewnianych elementów wyposażenia, w tym mebli i właśnie podłóg drewnianych. Dlaczego jest to tak istotne? Różnice w poziomie wilgotności powietrza mogą skutkować kurczeniem i rozszerzaniem się drewna – wraz z utratą wody na powierzchni podłogi pojawiać mogą się więc przerwy pomiędzy deskami i pęknięcia, a kiedy wody pojawi się zbyt dużo, efektem będą odkształcenia wynikające z braku miejsca.

Korzyści, jakie oferuje nawilżanie powietrza w domu

Podłogi z litego drewna to więcej niż tylko piękny wygląd – są bardzo trwałe, wytrzymałe i oferują możliwość renowacji. Potrzebują jednak właściwych warunków, by utrzymać swoją jakość mimo upływających lat. Nawilżanie powietrza w domu to prosty zabieg pozwalający na uniknięcie uszkodzeń i odkształceń związanych z oddziaływaniem wilgoci na powierzchnię drewna, ale też jego nadmiernym osuszaniem. Warto też pamiętać, że duża wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni – regulacja jej poziomu pozwoli na skuteczne rozwiązanie tego problemu.

Korzyści wykraczają poza zapewnienie dobrego stanu podłogi i obejmują też zdrowie mieszkańców. W jaki sposób? Zarówno powietrze o dużej wilgotności, jak i zbyt suche może przyczyniać się do problemów z układem oddechowym oraz wywoływać objawy alergii. Korzystanie z nawilżacza może więc podnieść także komfort użytkowania i pozytywnie wpłynąć na samopoczucie.

Właściwa konserwacja może znacznie przedłużyć trwałość drewna, utrzymując jego piękny wygląd i zapobiegając uszkodzeniom. By jednak takie zabiegi dawały najlepsze efekty, warto zacząć od wybrania jakościowych desek – salon Dębowy Młyn oferuje wysokiej klasy podłogi w Poznaniu wykonane ze starannie wyselekcjonowanych i profesjonalnie wykończonych materiałów.

Empty room of residence with an atrium center and hardwood floors. Photo realistic 3d model scene.
Dębowy Młyn

Salon podłóg Dębowy Młyn

Eksperci Dębowego Młyna posiadają ponad 25 lat doświadczenia i chętnie doradzą
w doborze najlepszego parkietu, podłogi czy elewacji.

skontaktuj się z nami: 📞 +48 730 332 337 📧 debowy.mlyn@gmail.com

FB