podłogi egzotyczne

Olej – coraz częściej wybierany do zabezpieczania podłóg

wpis w: Artykuły | 0

Dziś coraz częściej wybiera się oleje w celu zabezpieczania podłóg. Jest to tradycyjna, sprawdzona metoda. Oleje do drewna pozwalają na wydobycie z posadzek ciepłych barw, uwydatniają koloryt drewna.

Dlaczego warto postawić na olejowanie?

Olej wzmacnia drewno od środka, ponieważ wnika w jego strukturę. Pozwala na naprawy miejscowe w razie uszkodzeń mechanicznych podłogi. Dzięki temu, że olej wnika głęboko w drewno, podkreśla wyjątkowy koloryt i oddaje naturalny rysunek deski. Pasuje to do nowoczesnych wnętrz. W sytuacji miejscowego uszkodzenia, wystarczy zeszlifować fragment, a potem położyć warstwę oleju. Olej znakomicie chroni drewno przed wilgocią (dzięki temu, że wnika w pory drewna). Oleje chronią przed promieniowaniem UV, zapobiegają szarzeniu i powstawaniu przebarwień wywołanych czynnikami atmosferycznymi. Olejowanie jest przeznaczone przede wszystkim do zabezpieczania twardych gatunków drewna. Mogą to być zarówno drzewa rodzime, jak i egzotyczne. Oleje dzielimy na wodne oraz rozpuszczalnikowe.

Techniki olejowania

Pamiętajmy, by przed rozpoczęciem olejowania dokładnie oczyścić podłogę z kurzu i wszelkich zanieczyszczeń. Zadbajmy także o to, by powierzchnia podłogi była jak najbardziej gładka. Istnieją dwie techniki olejowania podłóg i posadzek. Są to: olejowanie na zimno oraz olejowanie na gorąco. Przy olejowaniu na zimno nanosi się równomiernie olej na zabezpieczaną powierzchnię. Po trzydziestu minutach należy usunąć nadmiar oleju za pomocą zwykłej ścierki, najlepiej wykonując w tym celu ruchy okrężne. Jest to znacznie prostsza metoda nakładania oleju niż olejowanie na gorąco. W przypadku olejowania na gorąco olej podgrzewany jest do temperatury 80 stopni Celsjusza, a następnie wcierany w posadzkę. Następną warstwę oleju nakłada się dopiero po upływie trzech godzin. Oleje najlepiej nakładać w dużej ilości przy użyciu szmatki, mopa z bawełny lub tamponu malarskiego. Podłoga olejowana na zimno schnie dłużej – zwykle około dwóch tygodni. Posadzka olejowana na gorąco zaś – zazwyczaj schnie mniej niż dziesięć dni.

Dębowy Młyn

Salon podłóg Dębowy Młyn

Eksperci Dębowego Młyna posiadają ponad 25 lat doświadczenia i chętnie doradzą
w doborze najlepszego parkietu, podłogi czy elewacji.

skontaktuj się z nami: 📞 +48 730 332 337 📧 debowy.mlyn@gmail.com

FB