Osmo wosk twardy olejny jak nakładać

Jak nakładać twardy wosk olejny firmy Osmo?

wpis w: Artykuły | 0

Podłoga drewniana to piękne i trwałe rozwiązanie, które może stać się prawdziwą ozdobą każdego pomieszczenia na całe lata. Jednak by tak się stało, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie jej powierzchni przed zabrudzeniami, ścieraniem i zarysowaniami. Warto wiedzieć, że wcale nie musi być to zadanie trudne czy czasochłonne, wymaga jednak zastosowania właściwych metod i środków. Jednym z chętnie wybieranych produktów jest oferowany przez markę Osmo wosk twardy olejny. Jak nakładać ten wosk, by stworzył skuteczną warstwę ochronną?

Osmo – wosk twardy olejny. Jak nakładać?

Firma Osmo to ceniony na rynku producent preparatów do zabezpieczania i dbania o podłogi i meble z naturalnego drewna. Ich największą zaletą jest to, że są łatwe w użyciu, dzięki czemu doskonale sprawdzają się również podczas samodzielnego wykonania bez pomocy specjalisty.

Na samym wstępie warto podkreślić, że wosk twardy Osmo pozwala nie tylko na zabezpieczenie, ale też piękne wykończenie podłogi. Produkt należy więc dobrać zgodnie z efektem, jaki chcemy osiągnąć. Dla podkreślenia naturalnego piękna drewnianych desek najlepiej sięgnąć po warianty bezbarwne — tu do wyboru mamy opcję matową, półmatową i z połyskiem.

Dostępne są jednak również woski do barwienia drewna, co pozwoli nadać mu zupełnie inny charakter — to świetne rozwiązanie podczas odnawiania podłogi czy zmiany aranżacji wnętrz, ponieważ możemy uzyskać wrażenie nowej podłogi bez konieczności jej kosztownej wymiany.

Przygotowanie podłoża

Wosk należy nakładać na oczyszczone drewno, dlatego przed przystąpieniem do pracy konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłogi.

W przypadku nowej podłogi wystarczy dokładnie odkurzyć lub zamieść przeznaczoną do woskowania powierzchnię — w przeciwnym razie brud, np. drobinki piasku, mogą zostawić na woskowej powłoce widoczne plamy lub wyczuwalne w dotyku ślady.

Jeśli odnawiamy podłogę, która była już wcześniej zabezpieczana np. lakierem, konieczne jest całkowite usunięcie jego pozostałej warstwy, by wosk Osmo nałożyć bezpośrednio na drewno. Warto użyć do tego gruboziarnistego papieru ściernego, a w przypadku większych powierzchni — sięgnąć po odpowiednie narzędzia, które usprawnią pracę. Po zakończeniu tego etapu oczyszczamy podłogę z powstałego podczas ścierania pyłu i kurzu.

  • Dokonując renowacji podłogi z drewna, warto dokonać też inspekcji desek w poszukiwaniu uszkodzeń, np. głębszych zarysowań. Wypełnienie ich dobraną do rodzaju drewna szpachlą sprawi, że ubytki staną się niewidoczne, a po nałożeniu wosku powierzchnia będzie idealnie gładka.

Nakładanie wosku twardego Osmo

Kiedy podłoga jest już odpowiednio oczyszczona i sucha, można przejść do najważniejszego etapu, czyli nałożenia wosku. Do tego niezbędne będzie odpowiednie wyposażenie. Czym nakładać twardy wosk Osmo? Możemy wykorzystać wałek z mikrofibry, pędzel lub szczotkę do malowania podłogi. Samego wosku nie musimy przygotowywać w żaden dodatkowy sposób — wystarczy dobrze go wymieszać i będzie gotowy do użycia.

Zgodnie z zaleceniami należy nałożyć cieniutką warstwę wosku, a następnie równomiernie rozprowadzić ją po deskach zgodnie z kierunkiem usłojenia. Bardzo ważne jest to, by powłoka była jednolita, a preparat dokładnie pokrył całą powierzchnię podłogi.

Przy zapewnieniu odpowiednich warunków (duże znaczenie ma wentylacja) wosk potrzebuje ok. 8-10 godzin do całkowitego wyschnięcia. Dopiero tym czasie w taki sam sposób nakładamy drugą warstwę — o ile jest ona konieczna.

Osmo – wosk twardy olejny. Ile warstw?

Dla uzyskania trwałej powłoki, która skutecznie zabezpieczy podłogę (m.in. powstrzyma zabrudzenia i plamy przed wsiąkaniem w drewno, ale gładka powierzchnia ułatwi też czyszczenie i ochroni przed ścieraniem czy zarysowaniami), konieczne jest nałożenie odpowiedniej liczby warstw.

W przypadku wykańczania nowych desek producent zaleca użycie dwóch warstw. Jeśli korzystamy z wosku barwionego, zalecane jest też nałożenie jednej warstwy wosku bezbarwnego na wierzch dla zabezpieczenia powierzchni. Jedna warstwa wystarczy też przy renowacji podłogi.

Co ciekawe, twardy wosk olejny pozwala również na renowację miejscową, co świetnie sprawdzi się, jeśli plamy czy ubytki pojawią się tylko na jednym fragmencie podłogi.

Salon Dębowy Młyn – wysokiej jakości podłogi drewniane

Dębowy Młyn to salon dla tych, którzy cenią sobie piękny i naturalny wygląd drewna — w aranżacji wnętrz oraz wykończeniu tarasu czy elewacji. Na naszą ofertę składają się starannie dobrane produkty od cenionych na rynku producentów — w tym deski podłogowe, które atrakcyjnie prezentują się zarówno na sklepowych półkach, jak i po zamontowaniu oraz podczas użytkowania, ale też środki na plamy i pozwalające na skuteczne czyszczenie.