Jaką wybrać podłogę w przedpokoju

Podłoga w przedpokoju – jaką wybrać?

wpis w: Artykuły | 0

Na zaplanowanie wyglądu przedpokoju często zwracamy stosunkowo mało uwagi, skupiając się na pomieszczeniach, w których spędzamy w ciągu dnia więcej czasu, jak salon czy kuchnia. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to pierwsze miejsce, które jest widoczne po wejściu do domu, stanowi w pewnym sensie wprowadzenie do reszty wystroju. Piękna i stylowa aranżacja nabiera więc w tym przypadku reprezentacyjnego charakteru. Funkcjonalny przedpokój powinien być oczywiście wyposażony w podstawowe rzeczy takie jak szafa, wieszaki, lustro czy wycieraczka, ale jest jeszcze jeden element, który zasługuje na szczególną uwagę — podłoga.

Podłoga w przedpokoju stanowi podstawę całego projektu, która spaja wszystkie jego części w jedną spójną całość. Wybierając materiały oraz sposób jej wykończenia należy mieć jednak na uwadze funkcję, jaką pełni przedpokój. To pomieszczenie, do którego wchodzimy bezpośrednio z dworu, a to stawia przed położoną tam posadzką bardzo konkretne wymagania. Jaka podłoga do przedpokoju będzie najlepszym wyborem? Czy sprawdzą się tu podłogi drewniane, czy może lepszym rozwiązaniem będą opcje z tworzywa sztucznego, np. panele winylowe?

Przedpokój – osobna aranżacja czy część całego wnętrza?

Rozpoczynając prace nad wykończeniem przedpokoju, warto odpowiedzieć sobie na jedno podstawowe pytanie: czy chcemy, by we wszystkich pomieszczeniach był ten sam rodzaj podłogi, czy może wolimy wybrać inne rozwiązania dla poszczególnych części domu. Nasza odpowiedź pomoże nam zdecydować, co na podłogę w przedpokoju możemy położyć. Co ważne, oba te rozwiązania mają swoje plus. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć.

  • Jeden rodzaj podłogi do całego wnętrza: To obecnie bardzo modna opcja, która pozwala w łatwy sposób połączyć osobne pomieszczenia w jedną spójną aranżację poprzez wprowadzenie wspólnego elementu, czyli podłogi. W tej roli świetnie sprawdzi się na przykład drewniany parkiet, ale osoby poszukujące nieco bardziej ekonomicznych opcji mogą postawić też na wysokiej klasy nowoczesne panele podłogowe.
  • Inna podłoga w przedpokoju: Ten wariant pozwala nam na wybranie materiału podłogowego najlepiej dopasowanego do przedpokoju bez ograniczania swoich opcji, jeśli chodzi o podłogę w innych pomieszczeniach. To też świetny wybór, jeśli zależy nam na wydzieleniu przestrzeni o funkcji przedpokoju w większym pomieszczeniu, np. poprzez położenie w okolicy drzwi innej posadzki niż podłoga w korytarzu czy w dalszych częściach domu, czy mieszkania.

Podłoga w przedpokoju

Na co zwrócić uwagę podczas aranżacji przedpokoju?

Wybierając podłogę, niezależnie od tego, czy interesuje nas drewniana podłoga z desek, panele laminowane czy może panele winylowe, musimy skupić się przede wszystkim na tym, by była wytrzymała. Dlaczego? Ponieważ wchodząc do domu, często wnosimy na butach np. wodę, błoto czy piasek, co może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni desek czy paneli. Odstawienie na taką podłogę butów, w których chodziliśmy w deszczu, narazi ją na działanie wilgoci, a nawet drobny kamień pod podeszwą może spowodować nieestetyczne zarysowania. Dobra podłoga do przedpokoju musi być więc odpowiednio twarda, tak by była odporna na uszkodzenia i ścieranie oraz odporna na działanie wilgoci.

Jaki rodzaj podłóg jest najlepszy do przedpokoju?

Szukając materiałów na podłogę w przedpokoju, wiele osób rezygnuje z drewna na rzecz rozwiązań takich jak płytki, gres czy panele winylowe, ponieważ w powszechnej opinii są to opcje, które dobrze poradzą sobie w kontakcie z wodą. Jest to oczywiście prawda, nie oznacza jednak, że musimy od razu całkowicie skreślać naturalne drewno! Wszystko zależy od tego, z jakiego gatunku drewna wykonana jest podłoga drewniana, dla przykładu: twarde drewno nie tylko dobrze poradzi sobie nawet z dużym natężeniem ruchu, ale takie deski są też dość wytrzymałe, jeśli chodzi o działanie wilgoci. Decydując się na drewno na podłodze przy wejściu do domu należy też jednak pamiętać o jego właściwym zabezpieczeniu i odpowiedniej pielęgnacji — ochroni to drewno przed uszkodzeniami, jednocześnie pozwalając na zachowanie jakości i pięknego wyglądu na dłużej.

Jak wybrać drewnianą podłogę do przedpokoju?

Wśród najlepszych gatunków drewna do przedpokoju możemy wymienić m.in. dąb i jesion, ale też gatunki drewna egzotycznego, np. jatoba czy merbau, które cenione są szczególnie właśnie za swoja wytrzymałość i odporność na uszkodzenia — świetnie sprawdzą się więc w tak wymagających warunkach. Ostrożność należy zachować też, jeśli decydujemy się na panele podłogowe — tutaj panele fornirowane są zdecydowanie korzystniejszą opcją od paneli laminowanych, które z powodu swojej charakterystyki i budowy mogą gorzej radzić sobie np. z wilgocią.

Każdorazowo należy jednak zapoznać się ze specyfikacją danego produktu przed jego zakupem, by mieć pewność, że wybrany rodzaj podłogi faktycznie spełnia nasze oczekiwania. Świetnym rozwiązaniem będzie też omówienie kwestii doboru podłogi do przedpokoju z ekspertem w salonie podłóg. Właśnie na to możesz liczyć, kiedy odwiedzisz Dębowy Młyn — od lat oferujemy podłogi w Poznaniu i okolicach, a klienci cenią nas właśnie za profesjonalizm i dużą wiedzę w zakresie tworzenia pięknych i trwałych podłóg drewnianych.