Taras drewniany czy kompozytowy?

wpis w: Artykuły | 0

Zastanawiasz się nad wyborem tarasu i masz dylemat pomiędzy drewnianym a kompozytowym? Jedne i drugie mają swoje wady i zalety. Dowiedz się, jakie.

Co najczęściej wybieramy?

Prym wśród materiałów na taras wiedzie drewno (najczęściej pochodzące z gatunków egzotycznych). Jest ono postrzegane jako najmocniejsze i najbardziej odporne na kapryśną, polską pogodę. Czy słusznie? Rzeczywiście tak jest, ale tylko w sytuacji, gdy wybieramy faktycznie dobre gatunkowo, wysokiej jakości drewno. Wszelkie niskie ceny wykluczają najwyższą jakość tego materiału.
Ostatnio wzrasta jednak także sprzedaż desek kompozytowych. Są one cenione zwłaszcza przez klientów, dla których ma znaczenie kwestia recyklingu i ochrony naturalnego środowiska. Kompozyt jest połączeniem naturalnego drewna z tworzywem sztucznym. Największą popularnością cieszy się on w Stanach Zjednoczonych.

Wybierz odpowiedni produkt

Nasz produkt ochronno-dekoracyjny powinniśmy przede wszystkim dostosować do rodzaju powierzchni. Należy także brać pod uwagę, na jakim efekcie końcowym nam zależy. Niektórzy preferują matowe, inni półmatowe, a pozostali satynowe, błyszczące wykończenia – w zależności od tego, powinniśmy dobierać odpowiedni produkt. W przypadku drewna nieoszlifowanego warto zdecydować się na produkty do drewna ogrodowego. Jeśli posiadamy drewno twarde warto zabezpieczyć je olejami do drewna (wydobędą ich piękno i nie wytworzą sztucznej powłoki).

Co warto wiedzieć?

Jeżeli poszukujesz dobrego materiału na taras, to nie daj się skusić niskim cenom, bo będą to drewna najsłabszego gatunku, a przez to nietrwałe i mało odporne na zniszczenia. Zależy Ci przecież na tym, aby taras służył Ci przez długie lata.

Jeśli zdecydujesz się na wybór kompozytu, pamiętaj o tym, że najwyższą jakością wyróżnia się kompozyt będący połączeniem włókien drewnianych i PVC. Zwróć uwagę na to, że deski rozmaitych producentów są różne, a do ich wykonania użyto różnorodne materiały. Wybieraj te, które są oznaczone klasą palności B, bo wówczas są one niezapalne.
Wybór drewna egzotycznego to również ciekawy pomysł, ponieważ są to materiały wysokiej użyteczności, odporne na ścieranie, zniszczenia i szkodliwe działanie pasożytów oraz grzybów. Do wyboru masz takie gatunki drewna jak: massaranduba, garapa, bangkirai, cumaru.

Warto wiedzieć, że w przypadku montażu ułatwieniem jest wybór desek kompozytowych. Producenci dbają bowiem o rozwiązania systemowe – dodają klipsy, maskownice bądź listwy. Jeśli chodzi o deski drewniane, to tego rodzaju rozwiązania stosuje się znacznie rzadziej. Pamiętajmy jednak, że oba materiały są dość uniwersalne, dzięki czemu można je rozmaicie wykorzystywać.

Dębowy Młyn

Salon podłóg Dębowy Młyn

Eksperci Dębowego Młyna posiadają ponad 25 lat doświadczenia i chętnie doradzą
w doborze najlepszego parkietu, podłogi czy elewacji.

skontaktuj się z nami: 📞 +48 730 332 337 📧 debowy.mlyn@gmail.com

FB